Bingöl’de Bu Kez Yılan Uyarısı! Bingöl’de Bu Kez Yılan Uyarısı!

Zağ Mağaraları, Bingöl-Solhan-Muş karayolunun 18. kilometresinde sağ yöne ayrılan Gökçeli-Kuşburnu Köy Yolunun 5. km.sinde yer almaktadır. Söz konusu Mağaralar, olasılıkla bu tarihlerde Roma İmparatorluğu`nun baskısı altında olan, Hristiyan inancına sahip toplulukların gizli yerleşim, yaşam ve ibadet alanı olarak kullanılmıştır

 Zağ Mağaraları, sırtı dağa yaslanmış olan doğal kayalık kütlenin ön cephesinde, kayalık alanın hemen tamamına yayılmış olan mağara/odalardan oluşmaktadır. Yazın düşük sıcaklığıyla dikkat çekiyor. Ziyaretçiler, dışarıda 40 derecelik sıcaklıkla boğuşurken, mağaranın içindeki serinliği hissedebilmek için sıra bekliyor.

Mağara, zemin kat dahil 5 (beş) katlı olduğu görülmektedir. Alt katta yer alan ilk mağara/odadan sonra kademeli geçiş ve merdivenler takip edilerek en üst kata ulaşılabilmektedir. İçeriye girenleri serinletirken, aynı zamanda doğanın muhteşem bir oyununu da sergiliyor. Mağaraya girenler, önce içeriyi keşfederken, sıcak havada serinlemeye devam ediyor.

Zag Mağaraları, tamamen turizme kazandırılması için proje çalışmalarının yapıldığı önemli bir nokta olarak öne çıkıyor. Gerekli düzenlemelerin ve bakımların yapılmasıyla birlikte mağaraların Bingöl’ün turizm  potansiyeline önemli bir katkı sağlayacağı değerlendiriliyor. Turistlerin ilgisini çeken ve doğal serinlik sunan bu eşsiz mekanın turizm rotalarındaki yerini sağlamlaştırması bekleniyor. (HABER; Helin BOLDAŞ)

Zağ Içeri

Editör: MD MEDYA GROUP_