Bingöl Berberler ve Kuaförler Derneği’nin açıklamasına yanıt veren Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı, şu açıklamalarda bulundu:

“16 Ekim 2022 tarihinde Bingöl Berberler ve Kuaförler Derneği tarafından yapılan basın açıklamasına cevaben; Dernekler, 5253 sayılı Dernekler Kanunu, 4721 sayılı madeni kanunu göre kurulmuş bilgi ve çalışmalarını birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi toplulukları iken, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanlıkları 5362 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Esnafın teknik ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak için kurulmuş kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleridir.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün ve Valilik Makamının oluru ile Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu işletmecilerin haftada bir defa kapalı olacakları günün belirlenmesi için meslek kuruluşlarından görüş talebinde bulunulmuş,   Odamızın ilgili üyeler ile yapılan görüşmeleri sonucunda günler belirlenmiş olup kuruluşlara yazılı olarak bildirmiş akabinde komisyon toplanarak işletmelerin kapalı olacakları günlere karar verilmiş ve ilgili makama sunulmuştur. Üyelerimize herhangi bir dayatma yapılmamıştır. Odamız, her daim üyelerinin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda hareket ederek üyelerin menfaatler doğrultusunda çalışmış,  Üyelerin görüşleri ile hak ve menfaatlerini savunucusu olmuştur ve savunmaya da devam edecektir. Dernekler 5253 sayılı kanunla kurulmuş olup bu kanun çerçevesinde hareket etmelidir, bu konu ile ilgili herhangi bir yetkileri bulunmamaktadır.

Ticaret Bakanlığı’nın, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere Türkiye genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar almış, ancak, yapılan yeni açıklamayla birlikte berber ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı kalmasına ilişkin düzenleme ertelenmiştir.” (Haber Merkezi)