Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu uyku ile ilgili ilginç ortaya çıktı. Sizinle 20 maddede uyku ile ilgili ilginç bilgileri paylaşıyoruz.

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Öneriler Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Öneriler

·         1. Uykusuzluk rekoru kategorisinde şimdiye kadar en uzun uyanık kalarak birinci olan kişi 18 gün, 21 saat, 40 dakika uyanık kalmıştır. Normalde bir gece bile tam olarak uykumuzu alamadığımızda ertesi günün nasıl geçtiğini düşününce bu kişinin yaşadıklarını hayal edebilirsiniz. Rekortmen halüsinasyonlar görmüş, hafıza kaybı yaşamış ve konuşma bozukluğu yaşamış.

·         2. Bazen birini izlersiniz, gözleri açıktır ama sanki etrafına karşı duyarsızlaşmış gibidir. İşte, o kişi o anda uyuyor olabilir! Birinin uyanık olma durumunun sadece gözlerinin açık olmasıyla anlaşılamayacağı bilimsel olarak kabul ediliyor. “Gözü açık uyuma” söylemi efsane değil, gerçek.

·         3. Yastığa kafasını koyar koymaz uyuyan insanlara özeniyor musunuz? Bir daha düşünün deriz zira yattığı anda birkaç dakika içinde uykuya dalma durumu uyku yoksunluğu ile ilgili olabiliyormuş.

·         4. “Bebek gibi uyumak” deyimi hepimizde çok harika bir his uyandırıyor. Yalnız bebeklerin mışıl mışıl uyuması için ebeveynlerin biraz uykusuz kalması gerekebiliyor. Yapılan bir araştırma sonucunda ebeveynlerin bebeklerinin 1 yaşına gelmesine kadarki süreçte ortalama 400-750 saat daha az uyudukları görülmüş. Gülü seven minik dikenlere katlanıyor.

·         5. İdeal vücut sıcaklığında olmak uykunun deliksiz olmasına yardımcı olan etkenlerden biridir. Bu sıcaklık 18-30 °C aralığında kabul ediliyor.

·         6. Yapılan analizler horlamanın, derin uyku denen REM uykusu sırasında olmadığını gösteriyor.

·         7. Kişinin ihtiyacı olan optimal uyku süresi genellikle yaş ilerledikçe azalıyor. 8. Bazı çalışmalar, kadınların erkeklere oranla daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğu, bu değerin gece uykusunda ortalama 1 saat olduğunu gösteriyor.

·         9. Uzmanlar, son 25-30 yıl içinde uykuya dair yaşanan sorunların önemli kaynaklarından birinin internet kullanımı olduğunu söylüyor.

·         10. Yüksek rakımlı yerlere çıktıkça değişen oksijen seviyesi nedeniyle uykuya dalmak biraz daha zorlaşabiliyor. Bu bilginin güzel kısmı şu; dağa kamp yapmaya çıktığınızda, uzun ateş başı sohbetlerinde geç uyumaya meyilli olmak yardımcı olabilir.

·         11. İyi uyumak ve kolay uykuya dalabilmek için kişinin hem fiziksel hem zihinsel olarak yorulması gerekiyor.

·         12. Erkekler rüyalarının yüzde 70’inde başka erkekleri görüyor. Kadınların rüyalarında ise cinsiyetler hemen hemen eşit miktarda dağılıyor. Erkekler hem cinsleri ile rekabetlerini rüyalarında da sürdürüyor olabilirler.

·         13. İşte, romantik bir bilgi: Uzun süre biriyle birlikte uyumaya alışmış kişiler yalnız uyumaya geçmek durumunda kaldıklarında bir süre uykuya dalmakta zorluk çekiyorlar.

·         14. Bir romantik bilgi daha: Su samurları uyuduklarında suyun akıntısıyla farklı yerlere gidip, birbirlerini kaybetmemek için el ele tutuşup uyuyorlar.

·         15. Hayvanlar aleminde günün çoğunun uyuyarak geçiren rekortmenler var. Koalalar günde ortalama 22 saat, kahverengi yarasalar 20 saat, pangolinler 18 saat uyuyor.

·         16. İştahınız çok mu açık? Uykunuzu iyi alamıyor olabilirsiniz zira iştah düzenleyici leptin hormonu uyku ile düzenleniyor ve uykunuzu alamadığınızda daha aç hissedebiliyorsunuz.

·         17. Bugün kendimi gergin hissediyorum dediğinizde gökyüzüne bakınca dolunayı gördüğünüz oldu mu hiç? İnsanların dolunay zamanları gerilmesi ve uykuya da zor dolması da bilinen bir gerçek.

·         18. Nörologlar çoğu bebeğin 2 yaşına gelene kadar rüya görmediğini söylemektedir. Belki de bebekler zaten gözleri açıkken de harika bir hayal dünyası yansımasına sahip oldukları için rüyaya ihtiyaç duymuyorlardır.

·         19. Yapılan son araştırmalara göre dünyanın en çok uyuyan ülkeleri Yeni Zelanda, Finlandiya ve Hollanda. Türkiye’nin ilk üçte olmamasına biz de şaşırdık.

·         20. İnsan memeliler arasında uykusu geldiğinde farklı nedenlerle uykusunu erteleyen tek tür. Hayatı biraz akışına bırakmalıyız belki de, ne dersiniz?

KENDİNİZİ TEST EDİN

Prof. Dr. Turan Atay ’a göre aşağıdaki sorulardan birkaçına evet cevabı veriyorsanız, bir uyku hastalığınız olabilir:

1. Yeterli süre uyumama rağmen gün içinde yorgun ve uykulu oluyorum.
2. Haftada 2-3 gece uykuya dalmakta güçlük çekiyorum.
3. Akşam saatlerinde veya yatağa girdiğimde bacaklarımda isimlendiremediğim bir huzursuzluk hissediyorum.
4. Uyuyamayacağım fikri akşam saatlerinden itibaren beni endişelendiriyor.
5. Yatakta sürekli bacaklarımı hareket ettirmek zorunda kalıyorum.
6. Gece içinde nefes alamama hissi ile uyanıyorum.
7. Horlamamın yan odalardan duyulacak kadar şiddetli olduğu söyleniyor.
8. Uykuda nefesimin durduğu söyleniyor.
9. Gece içinde en az bir kez tuvalete gitmek zorunda kalıyorum.
10. Geceleri baş, boyun veya göğsümde terleme oluyor.
11. Sabah yorgun ve baş ağrısı ile uyanıyorum.
12. Geceleri bacaklarıma kramp girebiliyor.
13. Toplantılarda, sinema-tiyatro gibi yerlerde, okurken veya TV seyrederken uyuyakalabiliyorum.
14. Uykululuk nedeniyle eskisi kadar uzun süre araba kullanamıyorum.
15. Gün içinde zaman zaman karşı koyamadığım uykululuk atakları yaşıyorum.
16. Çok sık rüya görüyorum.
17. Geceleri uykudan bağırarak ve korku ile uyandığım söyleniyor.

Editör: MD MEDYA GROUP_