Bakan Uraloğlu'nun açıklamalarına göre, depremden etkilenen yollar için 2023 yılında 6,3 milyar lira harcandı ve 2024 yılında bu miktarın 12 milyar liraya çıkarılması planlanıyor. Malatya'da 6 Şubat depremlerinin ardından ulaşım yollarının açık tutulması için önemli çalışmalar yapıldığına dikkat çekildi.

Deprem bölgesinde ulaşımın ve iletişimin sürdüğüne vurgu yapan Bakan Uraloğlu, Malatya-Narlı-Fevzipaşa-Bahçe tren hattının iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Ayrıca, rezerv alanların imar ve bağlantı yollarının yapımı için 5 ilde 10 farklı kesimde 38 bin konut için 180 km uzunluğunda bağlantı ve imar yolunun inşası için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Gündeme Gelecek: AK Parti’den Üç Çocuğa Asgari Ücret Destek Gündeme Gelecek: AK Parti’den Üç Çocuğa Asgari Ücret Destek

İkizce TOKİ Yolları şantiyesinde yapılan incelemelerle ilgili olarak, 11 bin 131 konut için 46,3 km imar ve bağlantı yolu inşaatının devam ettiği, projenin kapsamında yol yapımı, altyapı işleri ve farklı seviyeli kavşakların yapılacağı bildirildi. Bu kapsamda 7,5 km'lik bir kesimde çalışmalara devam edildiği ve 4,5 km'lik kesimin terasman seviyesine getirildiği belirtildi.

Altyapı çalışmalarının da sürdüğü açıklamalarda, 185 bin m3 toprak işi yapıldığı, 1.000 metre atık su ve 200 metre yağmur suyu hattı döşendiği ve üstyapı çalışmalarına başlandığı ifade edildi. Şubat 2024 sonunda 9,4 km yolun altyapıları ile birlikte tamamlanması hedeflendiği belirtildi.

Ayrıca, yapılan ihale kapsamında bağlantı yolunun devlet yolu ile kesiştiği kesimde farklı seviyeli kavşak oluşturulacağı ve bu kavşağın aynı zamanda deprem konutlarının karşısında bulunan Malatya OSB'ye de hizmet edeceği ifade edildi.

Editör: MD MEDYA GROUP_