2023 yılında bölgesel kalkınmaya odaklanan FKA, birçok sektörde istihdam ve üretim odaklı çalışmalar gerçekleştirdi.

"Deprem Sonrası Çalışmalar"

Sandık Görevlilerine Verilecek Ücretler Belli Oldu Sandık Görevlilerine Verilecek Ücretler Belli Oldu

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından etkilenen Malatya ve Elazığ illerine yardım koordinasyonu sağlayan FKA, bölgedeki 1672 noktaya/haneye ulaşarak 2.000'den fazla depremzede aileye yardım ulaştırdı. Ayrıca, işyerleri yıkılan veya hasar gören esnaf için geçici çarşıların oluşturulmasına yönelik çalışmalara liderlik etti.

"BOTAP Çerçevesinde Önemli Projeler"

Bölgesel Kalkınma Odaklı Toparlanma Acil Eylem Programı (BOTAP) kapsamında Malatya'da hayata geçirilen projelerle altyapının iyileştirilmesi ve ekonomik toparlanmanın desteklenmesi hedeflendi. FKA, bu çerçevede 71 milyon lira destek sağlayarak 13 projeyle 10 bin metrekare kapalı alanda 307 işyeri inşa ederek 850 kişilik istihdam sağladı.

"CUGEP İle Genç İstihdamına Destek"

Çalışan ve Üreten Gençler Programı (CUGEP) ile genç işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması için FKA tarafından 304 milyon lira destek sağlandı. Program kapsamında 35.300 metrekare kapalı alana sahip 17 tekstil fabrikası inşa edilerek 3.500 kişilik istihdam kapasitesi oluşturuldu.

"Tarım ve Turizm Projeleri"

FKA, tarımın geliştirilmesi ve turizmin canlandırılması amacıyla Malatya ve Tunceli'de projeler yürüttü. Bu kapsamda, 112 milyon lira destek sağlanarak Elazığ'da jeotermal sera ve canlı hayvan borsası, Bingöl'de kaba yem üretimi desteklendi.

"Sosyal Gelişmeyi Destekleme"

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ile FKA, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata katılımını artırmak için projeler gerçekleştirdi. 25 milyon lira destekle 750 kadına mesleki eğitim verildi, istihdam edilebilirlikleri artırıldı.

"Fırat Turu Programı ve Efsaneler Kitabı"

FKA, turizmi canlandırmak amacıyla Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli'de "Fırat Turu Programı" başlattı. Ayrıca, bölgedeki turistik ve tarihi noktaların efsane ve hikayelerini içeren "Fırat'ın Efsaneleri" kitap setini hazırlayarak turizm paydaşlarına sundu.

"2024-2028 TRB1 Bölge Planı"

FKA'nın koordinasyonuyla yürütülen çalışmalar sonucunda, TRB1 Bölgesi'nin 2024-2028 dönemi için stratejik önceliklerini belirleyen Bölge Planı taslağı tamamlandı. Plan, Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Editör: MD MEDYA GROUP_