Bingöl’ün Genç İlçesinde geçtiğimiz aylarda Murat Nehri kıyısında piknik yapan bir ailenin kız çocuğunun boğulma tehlikesi geçirmesi üzerine suya atlayan Aydın Tutkal(43), genç kızın hayatını kurtarırken akıntıya kapılarak hayatını kaybetmişti. Murat Nehrinde günlerce yapılan arama çalışmalarının onunda Tutkal’ın cansız bedenine ulaşılmıştı.

Murat Nehrinde yapılan arama çalışmalarına; Şanlıurfa Polis Sualtı Arama ve Kurtarma ile Diyarbakır ve Batman AFAD İl Müdürlüğünden 11 dalgıç, 40 jandarma, güvenlik korucuları, itfaiye, İHH Arama Kurtarma ile SAR ekipleri ve 10 AFAD gönüllüsünden oluşan 150 kişilik ekip katılmıştı.

Tutkal’ın ölümü ailesini, sevenlerini ve Bingöl halkını yasa boğmuştu.

Ölümünün ardından Genç İçin Bir Saat Derneği, Aydın Tutkal’ın isminin yaşatıldığı bir kütüphane kurdu. Çocukların kütüphaneye olan ilgisinden memnun kalan dernek yönetimi, kütüphanede toplanan kitapların köy okullarına dağıtılacağını duyurdu. Derneğin sosyal medya hesaplarından Aydın Tutkal kütüphanesinin kurulmasına yardım eden BİNÇEVDER Başkanı Cuma Karaarslan ve tüm kitap bağışçılarına teşekkür edildi.

Genç İçin Bir Saat Derneğinden yapılan açıklamada, “Derneğimizde yetişkinler için yaklaşık 600 kitap var ama çocuklarımız için kitap kalmayacaktır. Bu sebeple siz değerli arkadaşlarımızdan ve kurumlarımızdan isteğimiz olacaktır. Çocuklarımız bu kadar kitaba ilgiliyken onların hevesi kırılmadan çalışmalarımıza devam edip raflarımızı tekrardan dolduralım bu sebeple birinci önceliğimiz elinde çocuk kitapları olan arkadaşlar derneğimize hediye edebilir mi? İkinci İsteğimiz ise sizden ve kurumlarımızdan derneğimize kitap bağışında bulunmanız.” ifadelerine yer verildi.

Editör: MD MEDYA GROUP_