Bingöl’ün Genç İlçesinde bulunan Sebeterias Kalesinin gün yüzüne çıkarılması için başlatılan çalışmalar, kamuoyunda büyük heyecan uyandırdı. Urartu dönemine ait olduğu düşünülen kalenin bulunduğu alan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1’inci derece tarihi sit alanı olarak tescillendi. Sebeterias Kalesinin geçmişine ilişkin kesin bilgiler edinmeyi sağlayacak sondaj çalışmaları geçtiğimiz hafta başladı. Murat Nehrinin kenarında yer alan kalede çalışmalar devam ederken, kamuoyunda Bingöl’de müze kurulması yönünde çağrılar yapıldı.

Sebeterias Kalesinde yapılan çalışmalar, ulusal ve yerel basında geniş yer buldu. Sosyal medya platformları üzerinden birçok kişi Bingöl’de müze kurulması için çağrıda bulundu.  DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar’da müze kurulması için çağrıda bulunan isimler arasında yer aldı. Kovalar, geçtiğimiz günlerde kendi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’a seslenerek şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Yılmaz, Çalışma sonucunda gün yüzüne çıkacak tarihi kalıntılar hangi şehrin müzesinde sergilenecek? Şehrimizde bir müzenin olmayışı büyük bir eksikliktir. Şehrimizin tarihi ve kültürel mirasını korumak ve turizme kazandırmak için ivedilikle Bingöl’e ait müze kurulmalıdır”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, kendi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Bingöl’de müze kurulması için haklı talepler olduğunu belirterek, Kültür Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve yerel yönetimler nezihinde konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Yılmaz’ın paylaşımı şöyle:

“Hizmet için samimi çağrı yapanlara ise saygı duyarız. Bingöl’de yapımı devam eden modern bir kütüphane binamız var. İlimizde müze kurulması içinse haklı talepler dile getirilmektedir. Kültür Turizm Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz ve yerel yönetimlerimiz ile konuyu takip edeceğiz.” 

Editör: MD MEDYA GROUP_