Karlıova ilçesinde 219 öğrenci arasında ilk 50’ye giren öğrenciler, öğretmenleri refakatında Ankara’da gezdirildi. Karlıova Kaymakamı Tufan Bağır Gilan’ında eşlik ettiği gezi programında ayrıca öğrenciler, bazı üniversiteleri de ziyaret ederek, yapılan çalışmalar ve eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler verildi ve öğrenciler üniversitelerde derslere girdi.

Kullanılmayan Ürünler Geri Dönüşümle Sanata Dönüştürülüyor Kullanılmayan Ürünler Geri Dönüşümle Sanata Dönüştürülüyor

Üç günlük gezi programı kapsamında ilk olarak Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta’yı ziyeret eden öğrenciler buradan uçak ile Ankara’ya hareket etti. Gezi programının ilk gününde Cumhurbaşkanlığı Külliyesini ziyaret eden öğrenciler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından kabul edildi. Yılmaz öğrencilere tecrübelerini paylaşarak başarı dileklerinde bulundu. Daha sonra öğrencilere 4 milyondan fazla kitap koleksiyonun olduğu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi gezdirildi.

Gezi programının ikinci gününde Ankara Gazi Tıp Fakültesi ile Hacı bayram Veli  İktisat ve İdari Bilimler Fakültesinin ziyaret eden öğrenciler burada farklı derslere girerek, henüz üniversiteye geçmeden üniversite  hayatı ile tanışma fırsatı buldu. Öğrenciler burada hem üniversite ortamını solmuş oldular, hem de daha lisedeyken üniversitede ders almanın nasıl bir his olduğunu anladılar. Ayrıca Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan yardımcısı Doç.Dr. Asiye Uğraş Dikmen, öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileri ile konferans salonunda bir araya gelen öğrencilere ders çalışma yöntemleri, sınavlara hazırlık, tecrübe ve deneyimler hakkında bilgi verildi, soru cevap şeklinde konuşmalar yapıldı. Daha sonra öğrencilere üniversite bölümleri ve yapılan çalışmalar gösterildi. İkdisat ve İdari Bölümler Fakültesinde de üniversite öğrencileriyle çeşitli derslere giren öğrenciler, üniversiteyi kazanmadan üniversitede derse girmenin heyecanını yaşadılar. Akşam saatlerinde Ankara’nın Keçiören ilçesini gezen öğrenciler daha sonra Estergon Türk Kültür Merkezinde  Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un misafirleri oldular.

Gezi programının üçüncü gününde ilk defa Anıtkabir’i ziyaret eden öğrenciler, Atatürk’ün kalemlerinden kitaplarına, kıyafetlerinden kişisel bakım eşyalarına kadar birçok eşyasının sergilendiği müzeyi gezdi. Ankara gezisi programı kapsamında TBMM’ ye giden öğrenciler burada Bingöl Milletvekilleri Feyzi Berdibek ile Zeki Korkutata tarafından karşılandı. Öğrencilere TBMM Genel Kurul ve çevresi rehber eşliğinde gezdirildi.

Programın son saatlerinde Bilkent Üniversitesini ziyaret eden öğrenciler burada üniversite hakkında bilgi aldı. Çeşitli etkinliklerde doyasıya eğlenen öğrenciler memleketlerine geri döndü.

Ankara gezisinde çok mutlu olduğunu belirten Ozan Kılıç, “Karlıova Kaymakamlığı ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen deneme sınavında 219 kişi arasında bizler ilk elliye girdiğimiz için kaymakamımız sağolsun bizleri Bilgenk Üniversitesi, Gazi Tıp Fakültesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesinde derslere girmemize olanak sağladı. Ayrıva Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Anıtkabir ve Meclis gibi yerlere gidip önemli kişilerle konuşma fırsatımız oldu. Bizlere bu imkanları sağyalan kaymakamımız ve Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ederim” dedi.

Yapılan geziden dolayı Karlıova Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür eden Berfin Kesen, “Yapılan deneme sonucunda 219 kişi arasında dereceye giren elli kişiyi Ankara’ya getirdiler. Burada Külliye, Anıtkabir’e gittik. Hacı Bayram Veli üniversitesi ile  Gazi Tıp Fakültesinde derslere girdik. Şimdi de ise Bilkent Üniversitesindeyiz. Ayrıca luna park gibi yerlerde gezip eğlenebildik. Gittiğimiz her yerde çok iyi ağırlandık. Bizlere bu imkanı sağlayann Karlıova Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne çok teşekkür ederim” dedi.

Editör: MD MEDYA GROUP_