Kış Çaylarını Çok Tüketmeyin Kış Çaylarını Çok Tüketmeyin

6-10 Aralık 2023 tarihleri arasında Denizli'de, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu işbirliği ile düzenlenen Yıldızlar/Gençler Halk Oyunları Türkiye Şampiyonasına katılan Bermekiler Spor Kulübü folklor ekibi klasmanında Türkiye birincisi oldu. Vali Ahmet Hamdi Usta, Halk Oyunları Şampiyonasında Türkiye 1’incisi olan Bingöl Bermekiler Spor Kulübü folklor ekibi oyuncularını, antrenörlerini ve yöneticilerini kabul etti. Kabulde, Denizli’de düzenlenen ve Türkiye’nin her bölgesinden katılımın sağlandığı yarışmada şampiyonluk kupasını kazanarak Bingöl’e büyük bir gurur yaşatan Bingöl Bermekiler Spor Kulübü Halk Oyunları ekibi kazandıkları kupayı Vali Usta’ya takdim etti.
Bingöl'ün kendine özgü halk oyunları ve oyun türküleri ile son derece zengin bir potansiyeli olduğunu ifade eden Vali Usta, "Bizleri Türkiye birinciliği başarısı ile gururlandıran folklor ekibimizi ve teknik ekibi tebrik ediyorum. Malumunuz Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu olan UNESCO tarafından kültürel mirasın korunması, desteklenmesi amacıyla hazırlanan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesine, Türkiye 2006 yılında taraf oldu. Bu kapsamdaki çalışmaların sonucu olarak halk oyunlarımızdan biri olan 'Kartal' oyunu da somut olmayan kültürel miras değerlerimiz arasında yerini almış bulunuyor. İnşallah bundan sonraki dönemlerde de el ele vererek farklı programlar, yarışmalar ve projeler üzerinden daha güzel sonuçlar, daha büyük başarılar elde edeceğiz” dedi.
Dernek Başkanı Yunus Yılmaz kabullerinden ve desteklerinden dolayı Vali Usta'ya teşekkür etti. Bingöl'ü Türkiye düzeyinde temsil etmekten gurur duyduklarını ifade eden Yılmaz, ''Amacımız, Bingöl'ün kültür dünyasında apayrı ve özgün bir yeri olan halk oyunlarını yeni kuşaklara aktarmak ve bu değerli mirası daha da zenginleştirerek yarınlara taşımaktır. Bu kapsamda, Bingöl'ümüzün folklor potansiyeline ciddi katkılarda bulunan ve Bingöl'de folklor denilince akla ilk gelen isimlerden Ali Burtaşkıray, Hasan Anşin, Selim Balon, Rıfat Elaltıntaş, Ali Berdibek, Zeki Burtaşkıray, Selahattin Alas, Hikmet Bozkurt, Şevket Boğatekin, Mahmut Anşin ve Kemal Burkay gibi değerli büyüklerimizin bizlere bıraktığı kültürü yaşatmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu. İHA

Editör: MD MEDYA GROUP_