Diyarbakır’da, Kurban Bayramı’nda kentteki tüm tatlıcıların 60 ton tescilli “burma kadayıfı” satışı yapması bekleniyor.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala tüm sektörlerde olduğu gibi tatlıcılarda da yoğun mesai harcanıyor. Tescilli kadayıfla adından söz ettiren Diyarbakır’da tatlıcılar, siparişleri yetiştirmek için 3 vardiya sistemiyle tepsi tepsi tatlı çıkartıyor.

Elazığ’da altın ve tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen 70  adet sikke ele geçirildi Elazığ’da altın ve tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen 70 adet sikke ele geçirildi

Kenttin patentli soğuk baklavası ve tescilli kadayıfı en çok tercih edilen çeşitlerin başında geliyor. Bayramda, tüm tatlıcıların toplam 60 tona yakın kadayıf satışı yapması öngörülüyor.

Online satışlara kadar Türkiye’nin dört bir yanına sipariş ulaştıran Meşhur Kadayıfçı Sıtkı Usta işletmecilerinden Mehmet Altunbay, Kurban Bayramı’nda, her zaman olduğu gibi tüm siparişlere yetişmek için mesaiyi üç vardiyaya çıkardıklarını söyledi.

Bayramda, şehir içi ve şehir dışında gelen siparişleri otobüs ve kargoya ile tüm Türkiye’ye burma kadayıfı gönderdiklerini belirten Altunbay, daha çok dayandığı için fıstıklı ve cevizli burma kadayıfı çeşitlerini daha çok ürettiklerini ifade etti.

“Bunların yanında fıstıklı baklava çeşitlerimiz var” diyen Altunbay, şöyle konuştu:

“Kendi AR-GE çalışmalarımızla elde ettiğimiz soğuk baklava, şu an Türkiye’de en çok tercih edilen tatlılar arasında. Havalar sıcak olunca tatlı, sütlü ve soğuk olduğu için daha hafif, daha çok tercih ediliyor. Diyarbakır genelinde yaklaşık 50-60 ton civarında tüm tatlıcılar tatlı tüketiyor, burma kadayıf olarak. Öyle öngörüyoruz. Fıstıklı kadayıf 580 lira. Zam gelmesine rağmen bayramdan dolayı bu fiyatları halkımıza yansıtmadık. Cevizli kadayıf 400 lira.”

Merdiven altı üretim yapılan yerlerde ucuz olabileceğini, ileride sağlığa daha pahalıya patlayacağına dikkat çeken Altunbay, “Şeker yerine glikoz kullanılıyor, fıstık yerine soya fasulyesi, yer fıstığını boyayıp kullanıyorlar. Sıtkı Usta’nı bize en büyük nasihati, kaliteden ödün vermeyeceksiniz, birinci kalite ürün kullanacaksınız. Sıtkı Usta ailesi olarak tüm Türkiye’nin bayramı mübarek olsun” dedi.

Kaynak: iha