Uzun süren kış mevsiminin ardından Bingöl’de doğal hayat canlandı. Havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlar yaylalara akın ediyor.

Vatandaşlar, "Havaların düzelmesiyle birlikte yaylalara çıkmaya başladık. Çünkü hayvanları artık içeride tutacak kadar ot ve samanımız yoktu. Şimdi yaylada hayvanlarımızı otlatıp güzel bir yaz geçirmeye çalışacağız. İnşallah bereketli geçer." dediler.

Yayla ve köy bölgelerinde 3 ay kalacak olan besiciler, daha fazla verim almak için yüksek kesimlerdeki yaylaları tercih ediyor.

Bingöl’de 60 bine yakın öğrenci karne heyecanı yaşadı Bingöl’de 60 bine yakın öğrenci karne heyecanı yaşadı

Bu yıl gecikmeli yaylalara çıkıldığını belirten vatandaşlar, "Bu yıl olumsuz hava şartlarında hayvan besicilerinin dağların yüksek kesimlerine hayvanlarını götürmeleri çok zor oluyor. Bu nedenle gecikmeli de olsa yaylalar şenlenmeye başladı" dediler.

Yağışların bolluk ve bereket getireceğini ifade eden vatandaşlar, "Dağlarımızda bin bir çeşit çiçek var. Ümit ediyoruz hayvanların et ve süt üretimi bu yıl en üst seviyede olur. " diye konuştu.

Yıllardır hayvancılıkla uğraştıklarını ifade eden vatandaşlar, "Biz atadan dededen hayvancılıkla uğraşıyoruz. Yaylaya ve köylere çıkmamızın nedeni hayvanlarımızı en iyi şekilde organik olarak besleyerek et ile süt verimini daha çok almak. Hayvanların sütlerinin bir bölümünü mandıracılara veriyoruz bir kısmını da peynir yapıp satıyoruz. Bizim kazancımız yayla döneminde olur" şeklinde konuştular. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_