YOL FİLMİ / 1981

Yol, senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen Türk filmidir. Filmin senaryo aşamasındaki adı Bayram’dı. Film tüm dünyada Yılmaz Güney’in en iyi filmi olarak bilinir. Türk sinemasını en cesur filmlerinden birisi olarak bilinir. Yılmaz Güney filmi hapishaneden yönetmiştir ve Şerif Gören’e neyin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermiştir. Yurt dışında büyük ilgi gören film, Türkiye’de yasaklanmıştır. İzleyenlere cezalar bile verilmiştir. Türkiye, 17 yıl sonra izlenme yasağı kaldırılmış ve 1999 tarihinde Fatoş Güney’in çabalarıyla gösterime girmiştir. 1982 Cannes Film Festival’inde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanmıştır. Bu ödül ise Türk sinema tarihinde kazanılan en önemli ödüllerden birisidir. Başrolde Tarık Akan oynamıştır. Bingöl’ün Sancak beldesi, Diyarbakır, Şanlıurfa Suruç köyleri, Gaziantep, Adana, Konya gibi farklı coğrafyalarda çekimleri yapıldı.

KATIRCILAR/1987

Katırcılar, 1987 yapımı Şerif Gören filmidir. Film Bingöl’de çekilmiştir.

Katırcılar, 1987 yılında vizyona giren dram türünde bir filmdir. Oyuncu kadrosunda; Kadir İnanır, Ayşegül Aldinç, Bülent Bilgiç, Mehmet Esen, Halil Ergün, Necmettin Çobanoğlu, Raci Kiper, Eyüp Halit Türkyazıcı, Günay Güner, Ali Tutal gibi isimler yer almıştır.

DÖNÜŞ/1988

Osman Şahin’in ‘Son Cirit’ adlı öyküsünden alının hikayesinde, başrollerini Tarık akan ve nur sürer paylaşıyor. Ciritin çok önemli olduğu Hano köyünde bir çobanın hayat hikayesi. Filmin Bingöl’de çekildiği belirtiliyor. Genç bir adam olan Berde, işlediği cinayet nedeniyle hapse mahkûm edilir. Cezasının çektikten sonra köyüne dönen genç adam, çobanlık yaparak geçimini sağlamaya başlar. Bu sırada köylüler arasında toprak yüzünden sorunlar yaşanmaya başlar. Bu sorunlara bir çözüm bulmaya çalışan köy halkı, şeyhe danışmaya karar verir. Şeyh, sorunun çözülmesi için cirit müsabakası düzenlemeye karar verir. Bunun üzerine gözler, cirit oyununda oldukça başarılı olan Berde’ye çevrilir.

Editör: MD MEDYA GROUP_