İngiltere’de düzenlenen bal yarışmasında altın ödülü alan Bingöl Balının başarısından dolayı HÜDA PAR Bingöl İl Teşkilatı, Bingöl Arıcılar birliğine tebrik ziyaretinde bulundu.

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve il yönetiminin olduğu heyeti Bingöl Arıcılar birliği başkanı Ali Aba ve üyeler tarafından karşılandı.

Ziyarette konuşan HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, Londra'da düzenlenen uluslararası bal yarışmasında, Bingöl'de üretimi yapılan süzme çiçek balının kalitesinden ötürü altın madalyaya layık görülmesinden dolayı memnuniyetini belirtti. Alpaya, İngiltere'nin başkentinde yapılan yarışmada üreticilerin göstermiş olduğu başarısı bal üreticiliği açısından elbette çok önemlidir. Buradan bir kez daha Arıcılar Birliği Başkanı Ali Aba beyi ve üreticileri tebrik ederek başarılar diledi.

Bingöl’de şu an iyi bir başarının sevincinin oluştuğunu söyleyen Alpaya, Bingöl balının, 2017 yılında dünya ikinciliği ve bu yılda İngiltere’nin Londra kentinde düzenlenen uluslararası bal yarışmasında, kalitesiyle altın madalyaya layık görülmesinin ardında yatan başarı il genelinde Cenabı Hakkın nimeti olarak verdiği bin bir çeşit çiçek ve bal üreticilerinin gayret ve başarısının gizli olduğunu söyledi.

“Ülke içi ve dışında balın pazarı oluşturulmalıdır”

Bingöl balının başarılı hikâyesini ve üretimdeki kalitesini Arıcılar birliği başkanı Ali Aba’dan dinleyen Başkan Alpaya, “Bingöl balının değeri bilinmelidir. Bingöl denilince akla bal gelir, balla anılan bir ilde, coğrafi konumu göz önünde bulundurularak etki ve yetki sahipleri sahip çıkmalı bal pazarını oluşturmak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Faizsiz kredi destekler artırılmalı, ihracata yönelik ciddi adımlar atılmalı ülke içinde ve dışında pazarlar oluşturulmalıdır. Bingöl balı sadece birincilikle yetinmemeli, uluslararası piyasada da ciddi anlamda yerini almalı ve bu alanda işsizliği önleyecek ciddi bir sektör haline getirilmelidir.” ifadelerine yer verdi.

Görüşme karşılıklı fikir alış verişinin ardından sona erdi. HÜDA PAR Bingöl İl teşkilatı heyeti ziyaretin ardından Bingöl Arıcılar Birliğinden ayrıldı. (HABER MERKEZİ)