AFAD Başkanlığı, bugün yaptığı duyuruyla Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve büyük yıkımın yaşandığı 11 ilin haricindeki illerdeki hasar tespit çalışmaları neticesinde Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde ve Batman illerimizde yer alan bazı yerleşim birimlerinde az, orta veya ağır derecede hasar gören binalar olduğu tespit edildiğini, bu nedenle, bahsi geçen illerde hasar meydana gelen binaların bulunduğu yerleşim yerlerinin de 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' kabul edildiğini belirtti.

BİNGÖL'ÜN TAMAMINI MI KAPSIYOR?

Yapılan duyurunun ardından Bingöl'deki ilgili kurumlara Bakanlık oluru henüz ulaşmış değil. Bu nedenle Bakanlık düzeyinde alınan ön bilgilerde, Afet Bölgesi İlanı ile Genel Hayata Etkililik İlanı arasında hiçbir fark bulunmadığı, ikisinin de aynı şey olduğu belirtildi. Afet İlanı kararının da Bingöl'ün genelini kapsadığı vurgulandı.

ŞİMDİ NE YAPILACAK?

Bingöl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nce yapılan ön hasar tespit çalışmaları, AFAD Başkanlığı'na sunulmuştu. Bu ilanla birlikte İl Müdürlüğü ekiplerince bu kez Keskin Hasar Tespit çalışmalarına başlanacak ve itiraz hasar tespiti için 1 aylık askı süreci başlatılacak. İtirazlara ilişkin tespitler de yapıldıktan sonra sonuç raporları AFAD'a gönderilecek ve buna göre hak sahipliği çalışmaları başlayacak.

RİSKLİ YAPILAR KAPSAM DIŞI…

Afet İlanı kararı riskli yapıları değil, sadece bu depremde hasar görmüş yapıları kapsayacak. Hasar gören yapıların kesin hasar tespiti yapılacak ve hak sahipliliği başlatılacak. Hasarlı yapıların boşaltılması, taşınması, geçici barınma ve kira desteği devlet tarafından sunulacak.

Riskli yapılar bu ilan kapsamının dışında kalıyor. Örneğin, Bingöl çarşı merkezindeki, ilçelerdeki ya da beldelerdeki riskli yapıların devlet eliyle yıkılması ya da dönüştürülmesi bu kapsamda olmayacak. Bu ilan, sadece hasarlı yapıları kapsayacak. Riskli yapılarla ilgili herhangi bir yıkım ya da dönüşüm olmayacak. Hasarlı yapılar yıkılarak dönüştürülecek.

FAİZSİZ KREDİ VE KREDİLERİN ERTELENMESİ…

Bakanlık oluru henüz Bingöl'e ulaştırılmasa da Bakanlık'tan alınan bilgilerde, bu ilan kapsamında faizsiz kredi olanağı sunulacağı gibi özellikle esnafların kredi borçlarının ertelenmesi de mümkün olabilecek. Bunun için de Bakanlık olurunun gelmesi ve çalışmaların başlatılması beklenecek.

İMAR ALANLARI AÇILACAK MI?

İlan kapsamında Belediye ya da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nce açılması planlanan yeni imar alanları Orman bölgesinde yer alsa da bir sonuç elde edilemeyecek. Ancak, bu ilan kapsamında konteyner kentler ile yapılacak yeni konutların inşasında bir sorun teşkil etmeyecek, AFET kadastrosu için birtakım kolaylıklar olacak.

Tüm detayların, bu hafta içinde Bakanlık olurunun Bingöl'de ilgili kurumlara ulaştırılmasının akabinde kamuoyuyla ayrıca paylaşılması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)