Bingöllüler 12.12.2012 yılından beri, her yılın Aralık ayının 12. Gününü “Dünya Bingöllüler Günü” olarak kutluyorlar. Ankara’da da yine etkinliğin adresi Ankara BİNYAR Dernek Merkezi oldu.

Ankara Binyar Yönetimi etkinlikten önce bir açıklama yapmış ve “Filistin’de yaşanan olaylar ve İsrail’in sistematik katliamlarından dolayı bu yıl eğlence ve kutlama organizasyonu olmayacak” demişlerdi. Nitekim 12.12 Dünya Bingöllüler Günü etkinliği Ankara Kızılay’da Dernek binasında yapıldı ve organizasyonda eğlence olmadı. Bunun yerine hemşeri buluşması şeklinde tertiplenen etkinliğe, Vekillerin yanında çok sayıda çok sayıda bürokrat, siyasetçi ve hemşeriler katıldı.

Tıklım tıklım dolan Ankara Binyar dernek merkezinde, Filistin’de ve Son yaşanan 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenler için Kuran-ı Kerim okundu. Ardından söz alan konuklar Bingöl’ün kültüründen, tarihinden ve birlik beraberlik duygularından bahsettiler.

Geceye Bingöl Milletvekilleri Feyzi Berdibek, Zeki Korkutata,Eski Vekil Abdurrahman Anık, Konya Tuzlukçu Kaymakamı Eyyüp Tuğ,Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız,Eski Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu, SGK Daire Başkanı Yakup Süngü, Sincan Gençlik ve Spor Müdürü Nafiz Çapın, Türkiye Şeker Fabrikaları Daire Başkanı Edip Uyan,  Ankara Gölbaşı İlçe Müftüsü Yunus Bingöl, TRT Kürdi Kanal Koordinatörü Kemal Gümüş, Koordinatör Yardımcısı Mücahit Mollaoğlu, Haber Müdürü Yunus Yalçın, Program Müdürü Fırat Aslan’ın yanında çok sayıda bürokrat, basın mensubu ve hemşeri katıldı.

Gece ile ilgili açıklama yapan Ankara Binyar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yakup ZAZAOĞLU, “Bugün burada değerli vekillerimiz, bürokratlarımız ve değerli hemşerilerimizle beraber bir araya geldik. İçimiz buruk, Filistin’de yaşanan bir dram var. Bir katliam var. Bu sebeple daha önce planladığımız ve hazırlıklarını yaptığımız, büyük bir salonda sanatçılarımızın, tiyatro ekiplerimizin olacağı büyük eğlence programımızı iptal ettik. Derneğimiz de sizin de gördüğünüz üzere hemşeri buluşması gerçekleştirdik. Hepiniz geldiniz, salonumuzda oturacak yer dahi kalmadı. Bu büyük ilgi ve alaka için tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Kış Çaylarını Çok Tüketmeyin Kış Çaylarını Çok Tüketmeyin

Geceye katılan konuklara, Bingöl’ün yöresel yemekleri, Sörin, Keldoş, Zervet, Germ’in yanı sıra çiğköfte ikram edildi. Yine Bingöl ile özdeşleşen ve Türkiye’nin dört bir yanında Bingöllü hemşerilerimiz tarafından yapılan Kadayıf çeşitleri de konuklara ikram edildi.

Editör: MD MEDYA GROUP_