Diyarbakır’da bayram için tatlı telaş Diyarbakır’da bayram için tatlı telaş

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Glütensiz Gıda Ürünü Satış Yükümlülüğü Getirilmesine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. Glüten intoleransı nedeniyle tıbbi beslenme tedavisine ihtiyaç duyanlar için olumlu bir adım atıldı.

GLÜTENSİZ UN, TATLI VE TUZLU ATIŞTIRMALIK BULUNDURMAK ZORUNLU

Buna göre, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışını yapan ve şube sayısı 200'den fazla olan zincir mağazalar, 250 metrekareden fazla satış alanına sahip şubelerinde glütensiz olmak üzere un, tatlı ve tuzlu atıştırmalığı satışa hazır bulundurmakla yükümlü kılındı.

Söz konusu mağazalar, 400 metrekareden fazla satış alanına sahip şubelerinde de glütensiz olmak üzere ekmek, un, makarna, tatlı ve tuzlu atıştırmalığı, süreklilik arz edecek şekilde ve talebi karşılayacak miktarda satışa hazır bulunduracak.

Düzenlemenin bazı hükümleri 1 Haziran'da, bazıları da 1 Eylül 2024'te yürürlüğe girecek. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile glüten intoleransı olan bireylerin glütensiz ürünlere daha kolay erişebilmesi hedefleniyor. (YENİŞAFAK)

Editör: MD MEDYA GROUP_