Yılmaz, memur maaşlarının yüzde 50’ye yakın bir oranda artacağını ifade ederken, SSK ve Bağ-kur emeklileri için zamın 2024 yılının ortasında gerçekleşeceğini belirtti.

Ali Sürmeli'nin İnstagram hesabı çalındı Ali Sürmeli'nin İnstagram hesabı çalındı

Asgari ücretin 17 bin 2 lira olarak açıklanmasının ardından, memur ve emekli maaşlarıyla ilgili belirlenecek rakamların altı aylık enflasyon tablosuna bağlı olduğu vurgulandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 3 Ocak Çarşamba günü açıklayacağı aralık ayı enflasyon verileri, bu konuda belirleyici olacak.

Yılmaz, sözleşmeli, memur ve memur emeklilerinin zam oranının, Orta Vadeli Program’da tahmin edilen yüzde 65 enflasyon oranının gerçekleşmesi durumunda yüzde 50’ye yakın olacağını ifade etti. Ayrıca, enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden kaynaklı 15 puanlık artışın memur zammına katkı sağlayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de enflasyona göre artış yapılacağını ancak bu grup için artışın 2024’ün ortasından itibaren daha belirgin olacağını açıkladı. Alt gelir grupları için mali imkânların zorlanacağını ve düşük gelirli bireylerin gözetileceğini vurgulayan Yılmaz, enflasyon beklentilerini kırmak için çaba sarf edileceğini ifade etti.

Haberde, memur, sözleşmeli ve memur emeklilerinin zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacakları bilgisi de verildi. Yılmaz, enflasyonun yılsonunda yüzde 65 civarında gerçekleşeceğini, ancak 2024’ün ortalarından itibaren belirgin bir şekilde düşeceğini sözlerine ekledi.

Editör: MD MEDYA GROUP_