2014-2019 yilları arasında Bingöl Belediye Başkanlığı yapan Dr. Yücel Bakarakizi, daha sonra televizyon kanallarında dış politika konularında değerlendirmelerde bulundu. Akademik anlamında da kendini sürekli geliştiren Barakazi, “Suriye Göçünün Türkiye-AB İlişkilerine Etkisi” adlı kitabı çıktı.

Kitapkurdu sitesinde satışa sunulan kitap okuyucularının beğenisine sunuldu.

KİTABIN ÖZETİ

“HÜDAPAR, Seçimlerde Oyunu Yükselten 3 Partiden Biridir” “HÜDAPAR, Seçimlerde Oyunu Yükselten 3 Partiden Biridir”

İnsanlık tarihi kadar eski olan göç olgusu, küreselleşmenin etkisiyle mal ve hizmetlerin, sermayenin; gelişen teknoloji aracılığıyla bilginin hareketliliğinin artması sayesinde ise insanların daha iyi bir yaşam sürdürebilecekleri bölgelere/ülkelere göçünü daha da mümkün hâle getiren bir sistem ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda göç olgusu, tek ve temel muharrik gücü ekonomik imkânlarla sınırlı olmaktan öte daha geniş bir bakış açısıyla yaşamın tüm alanlarını içine alan geniş ve kapsayıcı bir boyut kazanmıştır.

Bu noktadan bakıldığında göç; bireylerin iyi fırsatlar arayışının da ötesinde farklı sosyoekonomik ve jeopolitik süreçlerin bir tür bileşkesi olarak ortaya çıkmakta, somutlaşmaktadır. Ulus devletle birlikte göç ve göçmen konuları ön plana çıkmış; uluslararası çok boyutlu bir olguya dönüşmesi sonucu da üzerinde uzlaşının pek de sağlanamadığı ve bu nedenle de tek disiplin çerçevesinde ele alınamayacak bir boyuta varması, göç olgusunu interdisipliner bir araştırma alanı olarak öne çıkarmıştır.

Bu çerçeveden bakıldığında Suriye göçü; ahlaki, coğrafi, demografik, ekonomik, hukuki, kültürel, siyasi, sosyopsikolojik ve sosyolojik bir fenomen şeklinde somutlaşmaktadır.

KİTABA AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ

TIKLAYIN

Editör: MD MEDYA GROUP_