Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Bingöl, Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı’nın kesişim noktasında yer alıyor. 1971 ve 2003 yıllarında büyük depremler yaşayan Bingöl, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından en çok dillendirilen illerin başından geliyor.

Altından fay hattı geçen 24 ilden biri olan Bingöl’de deprem hazırlıkları istenen hızda ilerlemezken, olası büyük bir depremde yıkımın da büyük olacağı belirtiliyor.

YEDİSU FAYI İÇİN UYARI!

Deprem uzmanlarının sık sık 7’nin üzerinde deprem üretebilecek potansiyele sahip olduğunu açıkladıkları Yedisu Fayı için Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen’den de uyarı geldi.

Evsen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yedisu Fayı 75 km uzunluğunda, 7 ve üzeri büyüklükte deprem üretme kabiliyeti vardır. En son 1874 yılında deprem üretmiş olup tekrarlanma periyodu ortalama 250 yıldır. Kırılması durumunda Erzincan, Erzurum, Bingöl, Tunceli ve Karlıova etkilenebilecektir” dedi.

10 Yaşında 81 İli Gezdi, Yolculuğunu Kitaplaştırdı 10 Yaşında 81 İli Gezdi, Yolculuğunu Kitaplaştırdı

Evsen, Yedisu Fayı üzerinde en son 1874 yılında deprem meydana geldiğini belirtirken, tarihi kaynaklar son depremin 1784 yılında (240 yıl önce) meydana geldiğini gösteriyor.

Editör: MD MEDYA GROUP_