Kültür ve Turizm Bakanlığı Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığının ‘Canlarla Buluşma Toplantısı’nın 13.’sü Muş’un Varto ilçesinde yapıldı.

Elazığspor’da genel kurul yarın Elazığspor’da genel kurul yarın

Varto Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleştiren ‘Canlarla Buluşma Toplantısı’nda konuşan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Alirıza Özdemir, "Alevi-Bektaşi toplumun yaşadığı her coğrafyaya giderek, canlarımızla buluşuyoruz. Alevi-Bektaşi toplumuna en doğru ve en güzel şekilde hizmet götürülmesini amaçlıyoruz. Alevilik tarihi açısından önemli bir geçiş noktası konumunda olan Varto da bu açıdan gelip görülmesi gereken önemli bir ilçemizdi. Bizler göreve geldiğimiz ve geride bıraktığımız 7 aylık bir zaman diliminde Ankara’daki bilimsel toplantılar hariç Alevi-Bektaşi toplumumuzla bugüne kadar 12 büyük buluşmayı gerçekleştirdik. Alevi-Bektaşi toplumunun yaşadığı sıkıntı veya sorunların Ankara’da oturularak görülemeyeceğinin farkındayız. Bu maksatla hem şahsım hem de Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı uzmanlarımız tüm Türkiye’yi karış karış gezerek, sorun ve talepleri yerinde tespit edebiliyoruz. Alevi-Bektaşi toplumunun rızalığını esas alarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Mehmet Şerif Fırat’ın torunu tarihçi ve araştırmacı Mustafa Fırat ise “Cumhurbaşkanımızın Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığını kurması, cesurca atılmış devrim niteliğinde bir adımdır. Alevi toplumunun bir bireyi olarak kendisine şükran borçluyuz. Kendilerine teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Alirıza Özdemir daha sonra "Doğu İlleri ve Varto Tarihi" adlı eseriyle tanınan ve 1949’da uğradığı saldırı sonucunda hayatını kaybeden araştırmacı-yazar ve öğretmen olan Mehmet Şerif Fırat’ın Köprücük köyündeki kabrini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Özdemir, Mehmet Şerif Fırat’ın Cumhuriyet tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olduğunu belirterek, “Atalarından devralmış olduğu geleneği gelecek nesillere güçlü şekilde aktarmış ve milli kimliğimizin sembolü olmuş bayrak bir şahsiyettir. Yıllar önce yazmış olduğu eser bugün de yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Türk milleti var olduğu sürece Mehmet Şerif Fırat gibi aziz evlatlarını hatırlamalı ve onların hatırasını yaşatmalıdır. Kendisini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha