Bingöl Üniversitesi Bilgi İnovasyon ve Teknoloji Transfer Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (BÜBİN TTO) ile Uğur Gıda İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi arasında danışmanlık sözleşmesi imzalandı.

Bingöl’de Yol Üzerinde Yılanların Dansı Görüntülendi Bingöl’de Yol Üzerinde Yılanların Dansı Görüntülendi

Bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşması programı kapsamında pilot üniversite olarak çalışmalarına devam eden Bingöl Üniversitesi, faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi.  Bingöl de üretilen balların analizi, paketlenmesi, etiketlenmesi ve tanıtılması gibi konularda Bingöl Üniversitesi Bilgi İnovasyon ve Teknoloji Transfer Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (BÜBİN TTO) ile Uğur Gıda İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi arasında danışmanlık sözleşmesi imzalandı.

Yapılan sözleşme ile analizi yapılacak ballar, Türk Gıda Kodeksine göre bilimsel temellere dayalı olacak. Başta bal olmak üzere analizi yapılacak arı ürünlerinin paketlenmesi, etiketlenmesi, markalaşması ve pazarlanması gibi konularda ilgili taraflarca yapılacak iş ve işlemlerin belirlenmesi amacıyla yapılan sözleşmeyi, Üniversitemiz adına TTO Yönetim Kurulu Başkanı olarak Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve firma adına kuruluş yetkilisi Ahmet Savaş imzaladı.

BAL ANALİZLERİ, TÜRK GIDA KODEKSİNE GÖRE YAPILACAK

Bingöl balının hem yurtiçi hem de yurtdışında tanıtımını ve pazarda yer edinmesini ve aynı zamanda istihdama da katkı sağlamayı hedefleyen Uğur Gıda İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi,  yapılan sözleşme ile üniversitemizin desteğini alarak balın kodekse göre analizlerinin yapılması ve bal ile birlikte diğer arı ürünlerinin etken maddelerinin miktarlarının tespiti ile tüketicilere kaliteli bir hizmet sağlamış olacak.

Yapılan sözleşme gereğince tarafların analizlerin yanından ortak eğitim faaliyetlerine yönelik kurs vb. eğitim programlarının yürütülmesi de kararlaştırıldı. Bununla birlikte ilerleyen süreçte Uğur Gıda İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’nin,  AR-GE kapasitesinin oluşturulması için BÜBİN TTO ile işbirliğinin devam edileceği belirtildi. (HABER MERKEZİ)