Bingöl-Genç bağlantısını sağlayan Demir Köprü, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 1952 yılında yapıldı. Yıllarca Bingöl-Genç-Diyarbakır bağlantısını sağlayan demir köprü, bölgede 90'lı yıllarda yeni köprünün yapılmasıyla atıl duruma düştü.

TÜRKİYE’DEKİ SAYILI KÖPRÜLERİNDEN BİRİ

Genç ilçesinin simgesi haline gelen köprü, lkemizde sayıları az olan demir köprülerden biri olup oldukça iyi durumdadır.

İLK DENEME: TAHTADAN YAPILDI

O dönemdeki resmi belgelerde yer alan bilgiye göre; 21 Temmuz 1951’de köprü yapım işini üstlenen müteahitlerden beyanatlar ve toplananların huzurunda servis köprüsünün beş gün içinde tamamlanacağının sözü alınmış, Ancak bir ay sonra, sadece yayalar için tahtadan bir geçiş verilebilmiştir.

“ÇAKILAN İKİ AYAK TAŞA DENK GELDİKLERİ İÇİN EĞİLDİ” DEDİ

26 Ağustos 1951’de Vali Turgut Başkaya, Belediye Başkanı ve İl Jandarma Komutanı birlikte Genç’e gitmiş, köprü yapımını yerinde incelemişlerdir. Bu sefer Genç tarafında çakılan iki ayağın taşa denk geldikleri için eğilmiş olduğunu, bunun için ağaç veya demir kazık çakılarak inşaata devam edilmesinin üst makamlara yazıldığını ve aradan bir buçuk iki aya geçtiği hâlde bir cevabın gelmediğini, bu durumu, orada bulunan ustabaşı açıkça anlatmıştır. Ayrıca ustabaşı, Genç tarafında çakılan birinci orta ayağın Amerikan larsını olduğu için güzelce çakılmış olduğunu, söylemiştir. Ayak larsınlarının çakma işinin bir iki güne kadar tamamlanacağını, fakat ikinci orta ayak larsınlarının Alman malı olduğu için ve bunların üzerinde hane hatası bulunduğundan bir türlü birbirine uygun gelmediğini, aktarmıştır. Bundan dolayı da uzun zaman kaybının yaşandığı ve bu durumun düzeltilmesi için zımpara taşının vurulması ve bunun için de epeyce zamana ihtiyaç duyulacağını belirtmiştir.

USTABAŞI “TAMAMLANAMAZ” MÜHENDİS “TAMAMLAYACAĞIZ”

Çığ Altında Kalan Vatandaşın Cansız Bedenine Ulaşıldı Çığ Altında Kalan Vatandaşın Cansız Bedenine Ulaşıldı

Köprü yapım işinin ustabaşısı, yukardaki durumları da göz önüne alarak köprünün bu sene tamamlanamayacağını söylemiştir. Orada hazır bulunan kontrol mühendisi ise şehrin valisine, belediye başkanına ve haziruna, köprünün bu sene içerisinde tamamlanacağını ifade etmiştir.

DEMİR AKSAM SORUNU İŞİ ERTELEDİ

Ancak Almanya’ ya sipariş edilmiş olan demir aksamının memleketimize getirilmesi ve yerine konulması 1952 yılının baharında mümkün olacağı” vurgulandı.  

1952 YILINDA HİZMETE AÇILDI

Tarihi Genç Köprüsü, 1952 yılında hizmete açılmıştır. Bu hizmet cumhuriyet öncesi ile birlikte Murat Nehri üzerinde inşa edilen üçüncü köprü olmuştur. Köprünün trafiğe açılması sonrasında, Bingöl - Diyarbakır kara ticareti canlandı.

Editör: MD MEDYA GROUP_