Ülkemizde son yıllarda Tofaş markalı otomobillerin kazalarda ikiye bölünmesi konusu dikkat çekiyor. Tofaş markalı otomobil neden ikiye bölünüyor? İşte merak edilenleri sizler için derledik…

Türkiye’de yollara 1981 yılında çıkan ve 2003 yılından sonra üretimi duran Tofaş marka kuş serisi araçların karıştığı kazalarda aldığı büyük hasarlar dikkat çekiyor. Çok sert olmayan darbelerde dahi ikiye bölünen araçlar, sürücünün hayatını da tehlikeye atıyor.

TOFAŞ NEDEN İKİYE BÖLÜNÜYOR

Uzmanlar; Bu araçların yapımı itibariyle kullanılan malzemeleri zayıf ve bu otomobiller 20-30 yaşına girdiğini söylüyor. Bunlar, malzeme yorgunluğu olan, çabuk çürüyen araçlar. Buna istinaden de en ufak kazada aşırı hasar alan araçlar. Şase denilen olay ise; saçtan yapılmış bir parça, bunlarda da zaman aşımı sebebiyle çürüme meydana geldiği zaman sorun oluyor, kasayı tutan bunlardır. Bunlar kırıldığı anda geri kalan kısmı rahatlıkla bölünebiliyor.

SON 1 YILDA MEYDANA BAZI GELEN KAZALAR

-Samsun’dan Artvin’e gitmek isteyen 4 arkadaşın yolculuğu Trabzon’da faciayla bitti. Trabzon’un Sürmene ilçesinde bariyere saplanan Tofaş markalı otomobilin ikiye bölünmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi ise yaralandı.

-Afyonkarahisar’da SUV tipi araçla çarpışan Tofaş marka otomobil ortadan ikiye bölündü. 3 kişinin yaralandığı kazada ortadan ikiye bölünen Tofaş bir kişiye de mezar oldu.

-İzmir’de Tofaş marka aracın karıştığı kazada otomobil ikiye bölündü. Aracın sürücüsü yaralı olarak hastaneye kaldırılırken durumunun ise iyi olduğu belirtildi.

-Düzce - Zonguldak Batı Karadeniz Bağlantı yolunun Çamköy mevkisinde yoldan çıkarak orta refüjde bulunan ağaca çarptı. İhbar üzerine olay yerine 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi. Ekipler, çarpma sonucu ikiye bölünen Tofaş marka araçtan yola savrulan sürücünün yaşamını yitirdiğini belirledi.

Editör: MD MEDYA GROUP_