Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 27 Haziran’da Avrupa Parlamentosu’na şarj aletlerinin elektronik cihazların hepsinde tek tip şekilde üretilmesine ilişkin yasa tasarısı sunmuştu.

Bir İlk! Kamusal Alanda Cep Telefonu Yasağı Bir İlk! Kamusal Alanda Cep Telefonu Yasağı

Yapılan açıklamaya göre, söz konusu tasarı, 2024 sonu itibarıyla üye devletler tarafından uygulanacak.

2024 yılı sonuna kadar AB'de satılan tüm cep telefonları, tabletler ve kameraların USB Type-C şarj bağlantı noktasıyla donatılması gerekecek.

Bu, tüketicilerin cihaz markası ne olursa olsun cihazlarını herhangi bir USB-C şarj kablosuyla şarj etmelerine olanak tanıyacak.

Apple, geçtiğimiz yıl eylül ayında tanıttığı iPhone 15 modellerinde USB-C şarj girişini kullanarak şimdiden gerekli adımları atmıştı.

BTK'DAN DA HAMLE GELDİ

Avrupa Birliği'nin yıl sonu itibarıyla satılan tüm elektronik eşyalarda standart USB Type-C şarj kablosu kullanımına geçme kararı sonrası, BTK'dan da hamle geldi.

Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağı hazırlandı. Bu sayede, yılda 1 milyar 125 milyon lira tasarruf sağlanacak.

TÜM ELEKTRONİK CİHAZLAR USB-C'YE GEÇİYOR

Taslağa göre; mobil telefonlar, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar, mikrofonlu kulaklıklar, taşınabilir video oyun konsolları, taşınabilir hoparlörler, e-Kitap okuyucular, klavyeler, fareler, taşınabilir navigasyon sistemleri, kulak içi kulaklıklar ve dizüstü bilgisayarlar, USB Type-C'ye uyumlu olacak.

YIL SONUNDA DEVREYE GİRECEK

Taslağa göre; yönetmeliğin hükümleri, telefon, tablet ve dijital kameralar gibi ürünler için 28 Aralık 2024'ten itibaren uygulanmaya başlayacak.

Yönetmelik hükümleri, sadece dizüstü bilgisayarlar (laptoplar) için 28 Nisan 2026'dan itibaren uygulanacak. (Ensonhaber)

Editör: MD MEDYA GROUP_