MD Medya Group olarak Bingöl gündemini belirlemeye devam ediyoruz. Sütaş’ın isteği doğrultusunda 785 dönümlük arazinin imar planı çalışmalarını yapmak için mecliste oylama yapılmıştı. Oylamaya katılmayan bazı AK Partili encümenlerin yanı sıra Red oyu vererek parti kararını dinlemeyen encümenler de olması Bingöl’de gündem yarattı. Meclisten geçen imar planı maddesi için itiraz süreci başladı. Siyasi parti temsilcilerin söz konusu maddenin iptal edilmesi gerektiğini belirterek köylünün arazisini köylünün kullanımına verilmesini vurguladı.

Konu ile ilgili Bingöl’deki siyasi parti temsilcileri açıklamalarda bulundu.

CHP BİNGÖL İL BAŞKANI HASAN AKTAŞ

YANLIŞIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR..!

CHP İl Başkanı Hasan Aktaş, “Artan nüfusumuzu beslemek için mutlak gerekli olan tarım arazilerimiz ile geliştirmeye çalıştığımız hayvancılığımız için büyük öneme sahip meralarımız amacı dışında kullanılmamalı, betonlaştırılmamalıdır. AKP hükümetini Türkiye’yi felaketlere sürükleyebilecek uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz. Bu doğrultuda, kültürel ve doğal varlıklarımızı yok edecek düzenlemeler derhal geri çekilerek hayati bir yanlışın önüne geçilmelidir. Halkın temsilcileri CHP il genel meclis üyelerimizin yapılan hukuksuzluğa ve köylünün ortak tarım alanını koruduğu için işlevsizleştirmeye ve böylece haksız uygulamalarına karşı yükselen muhalif sesleri susturmaya çalıştığını da görmekteyiz. CHP temsilcileri olarak sonunu kadar bunun takipçisi olacağız. Meralar köylünündür, Ortak tarım arazisi olarak da kalacaktır. İhtiyacınız olan bunu korumaktır. Sütaş Yeni binasını sanayi imarı olan merkeze kurabilir. Kente yatırım için sunulan fabrika köylülerin arazisi üzerinde kuruldu. Bırakın köylülerden süt alınmasını, yıllardır geçimini hayvancılık ile sürdüren köylülerin kullandığı arazilere dahi el konuldu. Köy merasız kaldığı için hayvancılık bitme noktasına geldi. AKP hak hukukla alamadığı arazileri cebri alma yoluna gidiyor, Ret oyu kullanan CHP encümenlerine saldırıyor. Biz sonuna kadar köylümüzün yanında olacağız. Bu topraklar yıllardır o bölgede hayvancılık yapan köylülere ait meraydı. Çeltiksuyu köyünün merasının neredeyse tümü SÜTAŞ tarafından kullanılıyor. Sadece Çeltiksuyu değil, Sarıçiçek köyü de arazisiz kaldı. SÜTAŞ’a tahsis edilen köy merası tesisin açılışı ile sınırlı kalmadı. Köy merasının satışı parça parça devam etti. Şimdi Kılçadır Köy arazilerine gözlerini diktiler AKP İktidarı Köylünün arazilerini Yandaşa hukuksuzluk ve yok bahasına veriyor bu peşkeşe Bingöl halkı ve CHP olarak buna dur diyeceğiz izin vermeyeceğiz… Geleceğimiz Topraklarımızdır, tarımdır üretmektir.” Dedi.

İYİ PARTİ BİNGÖL İL BAŞKANI HASAN KIZILBOĞA

“ASIL İSTİFA ETMESİ GEREKENLER TEHDİT EDENLERDİR”

İyi Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa; “Gün geçmiyor ki AKP’nin skandallarına bir yenisi eklenmesin. İl başkanı Haşim Sağlar, tehdit yoluyla Sütaş’a arazi verdirmeye çalışıyor. Cevdet Yılmaz, telefon ile arayıp ‘ya oy vereceksiniz ya da istifa edin’ diye tehdit ediyor. Köylünün 785 dönüm arazisini peşkeş çekmek için çabalayanlar istifa etmeli. Köylünün arazisini köylüden alamazsınız. Siyasette tehdit ile iş yapanların dönemi bitecek.

Bu bağlamda biz İyi parti Bingöl İl Başkanlığı olarak konunun takipçisi olacağız. Zor bir dönemden geçen ülkemiz ve milletimizin köylü ve çiftçimizin yanında olduğumuzu bu zor günlerin tehdit unsurlarını ortadan kaldırarak liyakatli kadrolarımızla hizmete hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz. İyi parti iktidarında üretim İstihdam ülkemizin kalkınma ekonomisinde üreten emekçilerimize devlet kaynaklarını sonuna kadar sunacağımızı taahhüt ediyoruz.”

SAADET PARTİSİ İL BAŞKANI M. FATİH TİRYAKİ

YATIRIMLARA KARŞI DEĞİLİZ, AMA…

“Yatırımlara karşı olmadıklarını ancak köylünün hakkını Sütaş’a verirlerse burada fayda yerine zarar olduğunu düşünürüz” diyen Saadet Partisi Bingöl İl Başkanı Muhammed Fatih Tiryaki; “2018 seçimlerinde sayın Cevdet Yılmaz katıldığı bir TV programında; İlimizde kurulacak olan Sütaş'ı uzay üssüne benzetmişlerdi. Biz o gün Sayın Yılmaz'ın o sözlerine karşı  söylediklerimizi bugün yine tekrarlıyoruz. Biz İlimizde yapılacak yatırımlara karşı değiliz. Sütaş bölge insanına fayda sağladığı sürece ilimize faydalıdır. İlimizde hayvancılık yapan ailelerinin sütünü piyasa değerinin üzerinde bir fiyatla alırsa, istihdam ettiği insanları iyi koşullarda istihdam ederse, hayvancılık yapan vatandaşlarımıza tarım ve hayvancılık hususunda eğitici ve öğretici bilgiler verirse, vatandaşımızın ektiği tarımsal ürünlerde onların alın terinin hakkını fazlasıyla verirse, ilimiz insanının Sütaş'ın ürünlerine ulaşması daha uygun ve kolay olursa Sütaş ilimize fayda sağlamış olur.

Bunun yanı sıra, ilimiz insanını düşünmeyip bir grup azınlığı düşünen Ak parti siyasetçileriyle, vatandaşın hakkı olan araziler Sütaş’a verilirse, Sütaş'ın bu bölgeye fayda değil zarar getirdiği düşüncesi bizde hasıl olacaktır.”

“AKP SİYASETÇİLERİNE SESLENİYORUZ”

Tiryaki; “Köylüsüne, işçisine, emeklisine, memuruna, gencine değil de bir grup azınlığa hizmet etmeye devam ederseniz, ilerde insanların içine çıkacak yüz bulamayabilirsiniz. Kendi teşkilatlarınızda birileri hata yaptığınızı söylüyor ve kararlarınıza karşı çıkıyorsa onları ihraç ile tehdit etmek yerine teşekkür ediniz. Çünkü o insanlar sizin daha fazla batmanızı istemeyen kişilerdir. Tabi bu hususta içinizdeki son iyi insan da sizden ayrılana dek haksız kararlar alacağınızı biliyoruz.  Artık sandığın kurulacağı ve halkımızın sizden kurtulacağı günü sabırla bekliyoruz...”

Y.REFAH PARTİSİ  İL BAŞKANI MAHFUZ ARSLAN

MECLİSTEN GEÇEN GÜNDEM MADDESİ İPTAL EDİLMELİ

Yeniden Refah Partisi Bingöl İl Başkanı Mahfuz Arslan, “İl Genel Meclisi'nde AK Parti grubu, tartışma ve gürültülerle yapılan arazi tahsisi için gidilen oylamada uzlaşamıyor, oy birliği içerisinde değil, oy çokluğu (11 kabul/7ret) ile Sütaş’ın talebi için İmar planını onaylıyor. İktidarın gücü Sütaş'a kanalizede kullanılmaması adına, çiftçimize verilmeyen, köylümüze reva görülen ve Sütaş'ın kullanımına verilen arazi tahsisinin iptal edilmesi gerekir.”

“ARAZİ HANGİ KÖYLERE AİT İSE ONLARIN ORTAK ALANI OLARAK TESCİLLENSİN”

Arslan; “Her köylü, çiftçi, tescil harici kalmış hazine arazisini kullanmak ister ve hakkıdır da. Çünkü kendi mücavir alanında kalıyor. Siyasilerimiz neden hakkı olan köylüye değil de, Sütaş’a yönlendirme yapar. İmar planı için oylama yapıldı. Köylü zaten o bölgeyi ekip biçiyor. Söz konusu alan köylünün olarak tescillensin.

İktisadi bir değer üretimi değilse, doğrusu nedir, bu durum bizim gibi geniş bir kesimi düşündürüyor. Yazılan, duyurusu yapılan basın açıklamaları çelişkiler barındırıyor. Daha doyurucu ve şeffaf bilgilenmek kamuoyunun hakkıdır”

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI MUHİTTİN AĞIRBAŞ

TEHDİT İLE USULSÜZLÜKLER ZORLA YAPTIRILIYOR

Gelecek Partisi Bingöl İl Başkanı Muhittin Ağırbaş; “Siyaset o kadar yozlaşmışki; talimatla, emirle, tehditle bazı usulsüzlükler zorla yaptırılıyor. Oysa ki siyasetçi milletin iradesiyle seçilmiştir. Milletin çıkarına ne varsa onun olması gerekiyorken siyasetçiler kendi çıkarına bakıyor.  İki üç gündür Bingöl’de be ulusalda gündem olan Sütaş’a arazi tahsis etme olayı siyasetçilerin çirkef yüzlerini gösterdiği olay olmuştur. Tehdit ile yasayı meclisten geçirme, sonrasında hazineye ve daha sonra Sütaş’a devir işlemleri yapılması planlanıyor. Fakat bahsi geçen arazinin köylüler tarafından işlenmektedir. Köylü o araziyi işletip Sütaş’a ürünlerini satabilirler. Sütaş’ın neredeyse sınırsız alım gücü olduğu bellidir. Böylelikle hem köylü kazanır hem de Sütaş. Bu yüzden arazinin köylüler marifetiyle işlenmesi daha önemlidir. Köylünün hakkını şahıslara vermek ne kadar adil bir durumdur.”

BAŞKA BİNGÖL YOK

Ağırbaş, “Bingöl’ü yönetenlerin çıkar ve menfaatleri son günlerde basın kuruluşlarında yer alan haberlerde görüyoruz. Biz de diyoruz ki başka Bingöl yok. Bingöl’ümüzün kalkınması için kolektif bir şekilde çalışma yürütelim. Halkımızın refahı, huzuru ve ekonomisi her şeyden önemlidir. Siyaseti kendimiz için değil, halkımız için yapmalıyız. Ortak paydamız Bingöl ve bu doğrultuda çalışalım.”