Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) sıcaklık uyarısı geldi. Hava Sıcaklıklarının artarak mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) sıcaklık uyarısı geldi. Hava sıcaklıklarının Perşembe gününden itibaren Marmara ile kuzey, iç ve doğu kesimlerde artarak mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Önümüzdeki hafta ortasına kadar etkisini sürdürmesi beklenen sıcak hava dalgası nedeniyle, öğle saatlerinde (11.00 ile 16.00 saatleri arasında) başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarı yapıldı.

BİNGÖL’DE HAVA DURUMU

Bingöl’de 34-36 derecelerde seyreden hava sıcaklığın yarından itibaren 37-38 derecelere çıkacağı belirtildi.

GÜNEŞ ÇARPMASINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

GÜNEŞ ÇARPMASI NEDİR?

Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir.

Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 1100-1500 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir.

BELİRTİLERİ

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder.

Bingöl’de Sağanak Yağış ve Dolu Etkili Oldu Bingöl’de Sağanak Yağış ve Dolu Etkili Oldu

-Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.

-Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.

-Kalp atışları düzensizdir.

-Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

NASIL KORUNMALI?

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir.

-Genel Müdürlüğümüzce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 1100-1500 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.

-Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.

-İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.

-İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.

-Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir. HABER MERKEZİ