Muş’un Varto ilçesinde etkili olan kar yağışı ve fırtına nedeniyle yolları kapanan köylerdeki iki hasta için sağlık ve İl Özel İdaresi ekipleri seferber oldu.

Varto ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle köyde mahsur kalan hastalar için ekipler seferber oldu. Uzun süren çalışmaların ardından köye ulaşan ekipler, ilk müdahalenin ardından hastaları Varto Devlet Hastanesine ulaştırdı. Varto ilçesine bağlı Karaköy köyünde epilepsi hastası olan Cihan Aktaş’ın (17) nöbetleri artınca yakınları 112’yi aradı. İlçeye 40 kilometre mesafedeki köye hareket eden sağlık ekipleri, yoğun tipi ve kar yağışından dolayı zor anlar yaşadı. Ekipler, 3 saatlik çalışmanın ardından hastayı Varto Devlet Hastanesine ulaştırdı. Hasta, nöbetlerinin devam etmesi nedeniyle Muş Devlet Hastanesine sevk edildi. Burada yapılan müdahaleler sonucunda nöbetleri kontrol altına alan doktorlar, tedbir amaçlı hastayı yoğun bakıma aldılar.

Varto ilçesine bağlı Haksever köyünde ateşi yükselen 6 yaşındaki çocuğun ailesi, 112’yi arayarak yardım istedi. Zorlu şartlarda pajero ambulansla bölgeye giden ekipler, uzun uğraşlar sonucunda hastaya ulaştı. Zorlu hava şartları ve ulaşımın güçlüğüne rağmen sağlık ekipleri, çocuğa gerekli sağlık hizmetini sağlamak için büyük çaba harcadı. Ateşi 39.2 olan hasta çocuk, ilk müdahalesi yapılarak Varto Devlet Hastanesi’ne ulaştırıldı.

Kaynak: iha