Muş Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Müzeler Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Elazığ’da ahır ve kümes yangını: 15 keçi, 29 tavuk telef oldu Elazığ’da ahır ve kümes yangını: 15 keçi, 29 tavuk telef oldu

Muş Müzesinde düzenlenen program tarihi ve kültürel mirasın korunması ve bu mirasın gelecek nesillere aktarılmasının önemini vurgulamak amacıyla gerçekleştirildi. Öğrenciler ve vatandaşlar, rehberler eşliğinde müzeyi gezerek sergilenen eserler hakkında bilgi aldı. Programa katılan Vali Yardımcısı Cahit Abukan Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri tarafından düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Vali Yardımcısı Abukan, Türkiye’de 18-24 Mayıs müzeler haftası olarak kutlandığını söyleyerek, “İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu gün de çocuklarımızla birlikte müzeyi geziyoruz. Biliyorsunuz Muş tarihi bakımında da kapalı değil bir açık hava müzesi gibi. İnşallah gençlerimiz burada sergilenin görür” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Şengül ise, “Anadolu’muz dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış ve eski medeniyet kalıntılarını Kültür ve Turizm Bakanlığımızın himayesinde çeşitli kazılarla gün yüzüne çıkartılarak Müzelerimizde sergilenmektedir. Muş açık hava Müzesi konumunda bulunmakla birlikte, Malazgirt İlçemizde 1071 Malazgirt savaşının geçtiği alanın sondaj ve kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığımızın projesi kapsamında her yıl yaz aylarında devam ediyor. Kazılardan çıkacak olan eserlerimizi ’de Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda Muş Arkeoloji Müzesi ve 1071 den 2071’e temalı zaman tünelinde Türk tarihine yolculuk Malazgirt etnografik ve panoramik Müzelerimizde sergilemeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha