Muş’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 323 köy yolu ulaşıma kapanırken, sabahın ilk ışıkları ile ekipleri, köy yollarında, cadde ve sokaklarda kar temizleme çalışması başlattı.

Muş’ta 2 gün boyunca aralıksız etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kar yağışı nedeniyle 323 köy yolu ulaşıma kapanırken kent merkezinde ise ara yollar ve arabalar tamamen karla kaplandı. Sabah işe gitmek için yola koyulan vatandaşlar kar manzaraları ile karşılaştı. Vatandaşlar işe gitmek için arabalarını kardan temizlerken esnaf ise dükkân önlerini kardan temizleyerek güne başladı. Etkili olan kar yağışı nedeniyle sabahın ilk ışıkları ile ekipleri cadde ve sokaklarda kar temizleme çalışması başlattı. Kar yağışına sevinen çocuklar ise yarıyıl tatilini güzel geçirmek için kartopu oynadı. Mahallede kartopu oynayan çocuklardan Ahmet Şermet, yarıyıl tatillerini karda oynayarak geçirdiklerini belirterek, “Kartopu oynuyoruz. Kar yağdı çok güzel çok mutluyuz. Yarıyıl tatilimizi arkadaşlarımız ile birlikte geçiriyoruz” dedi.

Amcasına ait arabayı kardan temizledikten sonra arkadaşları ile kartopu oynayan Mertcan Öcanlı, kartopu oynayarak tatillerini geçirdiklerini söyleyerek, “Kar yağışı ile birlikte kendimizi dışarı attık. Arkadaşlarımızla birlikte kartopu oynuyoruz. Yarıyıl tatili çok iyi geçiyor bizim için” dedi.

Sabah yoğun kar yağışı altında hayata başladıklarını belirten Cevdet Argün ise, “iki gündür etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilese de beklediğimiz bir kar yağışıydı. Sabah ilk arabalarımızı temizledik. Esnaflar da dükkânların önünü temizledi. Hayata böyle başladık. Kar yağışı alışık olduğumuz bir durum. Kar yağışından şikâyetçi değiliz. Kar yağışı olmadığı zaman tedirgin oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Dükkânının önünü temizleyen Tarık Yaşlak isimli vatandaş da, “Kar yağışını bekliyorduk. Memleketimiz kar ile güzel. Kar güzeldir. Küreklerle iş yerimizin önünü temizliyoruz” ifadelerini kullandı.

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 62 iş makinesi ve 100 personelle karla mücadele çalışması başlattıklarını belirtti.

Yentür, başlayan kar yağışı nedeniyle kapanan 323 köy yolunu ulaşıma açmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Vatandaşların mağdur olmaması için yolları kısa sürede açacaklarını ifade eden Yentür, acil durumlar için ekiplerin hazır bekletildiğini aktardı.

Kaynak: iha