9 bin 350 metrekare alan üzerine kurulu olan, basılı bilgi kaynaklarının yanı sıra elektronik ortamda sunulan veritabanları, abone olunan dergilerle öğrencilere ve personele çağdaş bir bilgi aktarımı ve paylaşımı hizmeti sunulan kütüphanede, aynı anda 600 kişilik çalışma alanı, sesli ve sessiz ders çalışma alanları bulunuyor. Kütüphaneyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan MŞÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Mümtaz Aras, kütüphanede 63 bin materyalin olduğunu söyledi. Aras, "Öğrencilerimiz, açık raf sistemiyle, gelip raflardan kitaplarını alıp, mevcut ders çalışmalarımızda derslerine çalışıyorlar. İsteyen öğrenci ve akademisyen arkadaşlarımız raflardan kitapları alarak ödünç verme ve ödün alma raflarına gidip, orada ödünç kitabını alıp belirttiği sürede kitaplardan faydalanarak süresinde geri getirebilirler. İstenildiği zaman da sistemde süre uzatımı da yapabilirler" dedi.
Kütüphanenin, yeni kurulan diğer üniversitelere nazaran daha iyi durumda olduğunu vurgulayan Aras, şöyle konuştu:
"Bölgemizdeki nadir binalardan biridir. 4 katlı kütüphanemizin zemin katında konferans salonu, bilgisayar ve dil laboratuvarlarının yanı sıra ödünç alma ve ödünç verme reyonlarımız var. Laboratuarda öğrencilerimiz ücretsiz olarak bilgisayarlardan faydalanabiliyorlar. Kütüphanemiz, 08.00-19.00 saatleri arasında öğrencilerimize hizmet vermektedir. Diğer katlarda ise, idari bölümlerin yanı sıra değişik branşlardaki kitap reyonlarımız var. Ayrıca öğrencilerimizin grup çalışması yapabilecekleri odalarımız var. Kütüphanemizde hem sessiz çalışma ortamı da grup çalışma yapılabilecek alanlarımız mevcut."
Diğer kütüphanelerle ödünç sisteminin de olduğunu belirten Aras, "Kütüphanemiz bölgeye hitap edebilecek kapasiteye sahiptir. Öğrencilerimiz, akademik ve idari personellerimize hizmet sunmaktayız. Bunun diğer kurumlardan bize başvurup kütüphanemizden faydalanmak isteyenler de buradan faydalanabiliyor. Ayrıca kütüphaneler arası ödünç verme sistemimiz var. Öğrencilerimiz ve personellerimiz başka kütüphanelerde bulunan materyalleri talep ettiğinde, bizim aracılığımızla o materyalleri getirip onların hizmetine sunuyoruz. Daha sonra da kargoyla tekrar o kütüphaneye geri gönderiyoruz" ifadelerini kullandı.