Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu olan UNESCO tarafından kültürel mirasın korunması, desteklenmesi amacıyla hazırlanan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması (SOKÜM) Sözleşmesi kapsamında illerin kültürel mirasları kayıt altına alınıyor. Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürü Selahattin Yazar başkanlığında oluşturulan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması İl Tespit Kurulu, Bingöl’de günümüze kadar aktarılan kültürel değerlerin kayıt altına alınması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yürütüyor.

6 ADET KÜLTÜREL MİRAS KAYIT ALTINA ALINDI

İl Kültür ve Turizm Müdürü Selahattin Yazar, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fahrettin Önalan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Seda Küçükbilezikçi Kılıç, Bingöl Üniversitesinden araştırmacı Abdullah Demir, Doç. Dr. Ömer Tokuş, Gazeteci Ömer Şanlı, Bingöl Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Songül Duzcu ve Hasan Berdibek’ten oluşan komisyon, bugüne kadar 6 kültürel mirasın kayıt altına alınmasını sağladı.

Bingöl’de şuana kadar; palas yapımı, cacim yapımı, kara çarşamba geleneği, kartal oyunu, Sancak Balıklı Göl ve Bingöl’ün arıcılık ve bal kültürü, kültürel miras olarak ulusal envantere kaydedildi.

Coğrafi işaretli Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi, üniversitenin çiftlik alanında ekildi Coğrafi işaretli Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi, üniversitenin çiftlik alanında ekildi

KENGER SAKIZI YAPIMI, ULUSAL ENVATTERE KAYIT İÇİN BAKANLIĞA SUNULACAK

SOKÜM İl Tespit Kurulu, Bingöl’de ilkbahar ile birlikte yetişen kenger bitkisinden sakız yapımını kayıt altına almak ve SOKÜM ulusal envanterine eklenmesini sağlamak için çalışma yapılması kararı aldı. Kenger sakızı yapımı ile ilgili süreç, bir rapor halinde hazırlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacak. Bakanlığın değerlendirilmesinin ardından uygun bulunması halinde kenger sakızı yapımı, Bingöl adına SOKÜM envanterine kaydedilecek.

Abdulkadir BEĞSARI

Editör: MD MEDYA GROUP_