Adaklı ilçe Kaymakamı Koray Çelik ilçe merkezinde bulunan tarihi kiliseyi ziyaret etti. Kaymakam Koray Çelik İlçe merkezinde bulunan tarihi kiliseyi ve Üç Nişli Çeşmeyi Ziyaret etti. Kaymakam Çelik'e ziyaretlerinde İlçe Müftü V. Cemil Toparlak eşlik etti.

ADAKLI’DAKİ TARİHİ KİLİSE

Tapınak, Tarihi çeşmeye yapışık vaziyette. Çeşme suyu bu Tapınağın altından geliyor. Tapınağın girişinde bulunan bir işarette At üzerinde bir adam görülüyor. Adam elinde mızrak ile atın üstündeyken, altından da bir yılan geçiyor. Vatandaşlar buranın Ermenilerden duydukları kadarıyla tapınak olarak kullanıldığını belirttiler. O zamanlarda Başrahip bu tapınakta yeni doğan çocuklar için dua ettirip, bu çeşmede yıkattığı söyleniliyor. İlçe merkezinde 2 ayrı yerde daha kilisenin olduğu ama zamanla korunmadığı için yıkıldığı sadece buranın ayakta kaldığı biliniyor. Buranın ise tapınak olarak kullanıldığı düşünülüyor. O yıllarda ilçede az sayıda kalan Ermenilere “Burayı siz mi yaptınız” dediklerinde “Hayır, biz geldiğimizde bunlar vardı” dedikleri aktarılıyor. Eskiden Tapınağın içinde resimler, yazılar olduğunu söyleyen vatandaşlar, zamanla hepsinin tahrip edildiğini, tapınağın camii deposu olarak kullanıldığını belirttiler.

Benzin ve Motorine İndirim Geliyor Benzin ve Motorine İndirim Geliyor

MEŞHUR ÇEŞMENİN BİLİNMEYEN YÖNLERİ: Üç Nişli Çeşme

Adaklı denilince akla ilk olarak ilçe merkezinde bulunan tarihi Çeşme geliyor. Yıllardır sadece görünen kısmı ile duyurulan ve eski bir yapıdan ibaret olduğu sanılan bu çeşmenin aslında eşi benzerini bulmak zor. Üç gözü bulunan çeşmenin geldiği kaynağı kimse bilmiyor. İlçede yaşayan vatandaşlardan aldığımız bilgiye göre, ilçeye gelen Ermenilerin “Biz buraya yerleştiğimizde bunlar vardı.” denildiği aktarılıyor. Çeşmenin yan tarafında gizli bir kapı bulunuyor. Bu kapıdan içeri girildiğinde çeşmenin arkasında bir oda ve Bu odanın soğuk hava deposu olduğu belirtiliyor. Çeşmenin ciddi bir restorasyon çalışması ile turizme kazandırılabilir. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_