Bingöl Mikrokredi Şube Yöneticisi Bahar Bukebudraç, şimdiye kadar toplamda 4 milyon 822 Bin TL mikro kredi desteği sunulduğunu belirtti.

Ayas, BİNTSO Binasını Tanıttı Ayas, BİNTSO Binasını Tanıttı

Bingöl Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı işbirliği ile kurulan “Bingöl Mikrofinans Şubesi” Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nın 39. şubesi olarak 14 Nisan 2009 tarihinde Bingöl’de faaliyetlerine başladı. Bugüne kadar 803 dar gelirli mikro girişimcilere ulaşıldığını belirten Bingöl Mikrokredi Şube Yöneticisi Bahar Bukebudraç, şimdiye kadar toplamda 4 milyon 822 Bin TL mikro kredi desteği sunulduğunu belirtti. Halen 150 mikro kredi girişimcinin olduğunu anımsatan Bukebudraç, verilen mikro kredilerin dönüş oranı incelendiğinde, %100’lük mükemmel bir başarı sağlandığının görüldüğünü söyledi.

Açıklamalarına devam eden Bukebudraç şunları söyledi: “Mikrokredi sisteminde 5 kişilik grup dinamiği uygulanmakta olup, kişinin beyanı dışında evrak istenmemektedir. Mikrokredi alan mikro girişimciler için teminat ve kefalet istenmemekte, icra ve mahkemeye takibi yapılmamaktadır. Tamamen güvene dayanan sistemde hiçbir varlığı olmayan dar gelirli kadınlar, diğerlerine daime önceliklidir. Bingöl Mikrofinans Şubesinde mikrokredi kullanan mikro girişimcilerin almış oldukları mikrokrediler ile “işlem ve üretim, ticaret, işletme sahipliği, hizmetler” gibi işlerle uğraştığı görülmektedir” (HABER MERKEZİ)