Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri, TÜBİTAK tarafından 50. Si düzenlenen yarışmada ‘Tarımda Fe.Y.Z Fenotipleme ve Yapay Zeka Projesi’ yazılım alanında bölge birincisi olurken, Özel Bingöl Hürriyet Anadolu Lisesi ise Türk Dili ve Edebiyatı alanında “ Sevgili Pulbiber Mahallesi Sakini; Komşuyuz, Mektup Arkadaşıyız” Projesiyle Bölge birincisi, Tarih alanında ise “Osmanlıdan Günümüze; Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunlar” konulu projesi ile bölge üçüncüsü oldu.

TÜBİTAK  Araştırma Projeleri Yarışması’nın Malatya bölge finallerinde Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından hazırlanan ‘‘Tarımda Fe.Y.Z Fenotipleme ve Yapay Zeka ’ isimli proje bölge birincisi, Özel Bingöl Hürriyet Anadolu Lisesi ise Türk Dili ve Edebiyatı alanında “ Sevgili Pulbiber Mahallesi Sakini; Komşuyuz, Mektup Arkadaşıyız” Projesiyle Bölge birincisi olarak Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.

Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin yaptığı açıklamada; “bölgemizden 8 ilin katıldığı Malatya bölge finaline 1.339  proje gönderilmiş bu projelerden 100 tanesi bölge sergisine davet edilmiş ve bu davet edilen projelerden ilimizden 2 tane proje bölge yarışmasında 1. Olarak Ankara’da yapılacak Türkiye finallerine katılacak 18 proje arasında yer almıştır.”

Engin, “Türkiye finallerine katılacak olan bu 18 proje arasında yazılım dalında Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından hazırlanan ‘‘Tarımda Fe.Y.Z Fenotipleme ve Yapay Zeka ’ isimli proje bölge birincisi, Özel Bingöl Hürriyet Anadolu Lisesi ise Türk Dili ve Edebiyatı alanında “ Sevgili Pulbiber Mahallesi Sakini; Komşuyuz, Mektup Arkadaşıyız” Projesiyle Bölge birincisi olarak Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı. Bu projelere katılan bütün proje sahibi öğrencilerimizi ve onları yetiştiren velilerimizi ve bu projelerin ortaya çıkmasına destek olan öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.. TÜBİTAK Türkiye elemelerinde öğrencilerimize başarılar diliyor hazırladığı projenin de şampiyon olacağına inanıyorum” dedi.