Ulusal kan stoklarını arttırmak amacıyla çeşitli farkındalık çalışmaları yürüten Türk Kızılay’ı birçok ilde olduğu gibi Bingöl’de kan bağışı kampanyası düzenliyor. Türk Kızılay Diyarbakır Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi Kan Bağış Tırı, 30 Ekim 2022 Pazar gününe kadar, 09.30-18.30 saatleri arasında Genç Caddesi Türk Telekom İl Müdürlüğü önünde kurularak, kan bağışı kabul etmeye devam ediyor.

HER YÜZ KİŞİDEN SADECE 3 KİŞİ KAN VERİYOR

Kan’ın hayati bir öneme sahip olduğunu ifade eden Türk Kızılay Diyarbakır Kan Bağış Merkezi görevlisi Yunus Küçükkaya, kan bağışlarının yeterli düzeyde olmadığını vurgulayarak, “Kan vücudun ürettiği hayati bir sıvıdır. Bu sıvı bütün vücudun düzenli çalışmasını sağlar. Eksikliğinde ya da ihtiyaç halinde hayati riskler oluşur. Peki, kimin kana ihtiyaç vardır; vücudu yeterince kan üretemeyen talasemi hastaları, lösemi hastaları, kanser hastaları, kan uyuşmazlığı olan bebekler, sezaryen ameliyatı olan anneler, kalp ameliyatı olacak hastalar gibi çeşitli ameliyatlarda, yaralanmalarda ve trafik kazaları gibi durumlarda kana ihtiyaç duyulur. Bu kan ihtiyacını karşılamanın tek yolu ise duyarlı vatandaşların kan bağışlarıdır. Ülkemizde kan bağışları ne yazık yeterli düzeyde değildir. Kan verebilecek her 100 kişiden ne yazık ki sadece üç kişi kan bağışında bulunmaktadır. Bu oran hastaların ihtiyacını karşılamak için yeterli değildir. Üstelik hava şartları, salgın hastalıklar gibi durumlarda kan bağış oranları daha da düşmektedir. Biz Kızılay kan hizmetleri olarak ülke genelindeki tüm kan ihtiyacı duyan hastaların kan ihtiyacını karşılamak için çeşitli kan bağış faaliyetleri düzenlemekteyiz. Bağışlarla topladığımız bu kanları laboratuvarlarımızda ayrıştırarak ve gerekli testleri yaparak ihtiyaç duyan hastanelere dağıtımını sağlamaktayız. Bağışlarla toplanan bu kanlar hastalara tamamen ücretsiz bir şekilde ulaşmaktadır ve herhangi bir ücret talebi kesinlikle yasal değildir” diye konuştu.

30 EKİM 2022 PAZAR GÜNÜ’NE KADAR BİNGÖL’DEYİZ

Küçükkaya, “Bingöl ilimizde Genç Caddesi Türk Telekom İl Müdürlüğü önünde bulunan kan bağış aracımız 30 Ekim 2022 tarihine kadar tüm duyarlı Bingöl vatandaşlarımızdan kan bağışı almaya devam edecektir. Şimdiden tüm Bingöl halkına göstermiş oldukları duyarlılıklarından dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.

15 DAKİKANIZI VERİN 3 CAN KURTARIN

Kızılay Diyarbakır Kan Bağış Merkezi Bölge Koordinatörü Mehmet Kaddafi Mücde ise, Kan Bağış Tırı’na vatandaşları beklediklerini söyleyerek, “Hastanelerde umutla kan bekleyen hastalarımız, sizin yapacağınız bir ünite kana ihtiyaç duymaktadır. Onların seslerine kulak vermek, dertlerine derman olmak sizin elinizde. Sadece 15 dakikanızı ayırarak, belki bir kanser hastasına, belki bir diyaliz hastasına, belki kan uyuşmazlığı teşhisi konulan bir bebeğe, belki bir trafik kazasında yaralanan hastamıza Umut olabilirsiniz. Şimdi vakit birlik olma, yardımlaşma vaktidir. Kızılay, azalan kan stoklarını arttırabilmek, oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına 30 Ekim 2022 Pazar gününe kadar Genç Caddesi Türk Telekom İl Müdürlüğü önünde 09:30-19:00 saatleri arasında kan bağışlarınızı bekliyoruz. Tüm Bingöllü vatandaşlarımızı kan vermeye bekliyoruz” diye konuştu.

6 İLDE 48 HASTANENİN KAN İHTİYACI KARŞILANIYOR

6 İlde 48 hastanenin kan ihtiyacını karşılamak için kan bağış organizasyonları düzenlediklerini belirten Mücde, “Kan, yaşam için hayati bir öneme sahiptir. Sağlıklı kişilerin vücudu kanı kendi üretmektedir. Fakat talasemi, lösemi ve kanser hastaları kan ve kan ürünlerini dışarıdan sağlamak zorundalar. Bu nedenle bu kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için mutlaka düzenli olarak kan almaları gerekmektedir. Bunun dışında acil olarak yapılması gereken ameliyatlar için de kan ve kan ürünlerine ihtiyaç vardır. Günümüz teknolojisi ile kanın tek kaynağı sağlıklı bireylerin yapmış oldukları kan bağışlarıdır. Kızılay ülke genelinde devlet ve özel tüm hastanelerin kan ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. İleride yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına kan bağışı yapılması çok büyük önem arz etmektedir. Bu hem vicdani bir sorumluluk, hem de vahim tabloların oluşmaması adına vicdani bir zorunluluktur. Azalan kan stoklarını kritik düzeyin üzerinde tutmak adına Kızılay Diyarbakır Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi bölgesinde bulunan 6 ildeki (Diyarbakır, Batman, Mardin, Bingöl, Siirt ve Şırnak) 48 hastanenin kan ihtiyacını karşılamak için kan bağış organizasyonları düzenlemektedir” şeklinde konuştu.

HER SAĞLIKLI BİREY KAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR

18-65 yaş arası 50 kilogramın üzerinde olan her sağlıklı bireyin Kızılay’a kan bağışı yapabileceğini dile getiren Mücde,  erkekler için yılda 4, kadınlar için ise yılda 3 kere kan bağışlamanın sağlık açısından önemli olduğunu vurguladı. (Haber Merkezi)