Türkiye’nin bazı illerinde görülen meteor geceyi aydınlattı. Göktaşı hangi ile düştü? Göktaşı nereye düştü? Bu gece göktaşı düştü mü? Göktaşı bulan var mı? gibi sorular araştırıldı. Bu gece 22.20 sıralarında bir meteor arkasında ışık huzmesi bırakarak bir çok ilde geceyi aydınlattı. Düşen meteor Türkiye’nin farklı şehirlerinden görülürken o anlar bazı vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı.

Direkte asılı kalan kuş kurtarıldı Direkte asılı kalan kuş kurtarıldı

Çevre illerde görüldü

Göktaşının nereye düştüğü henüz belirlenemese de, göktaşı olayının Ankara, Sakarya, Kocaeli, Çorum, Yalova, Bursa, Karabük, Kırıkkale, Çankırı ve Kastamonu semalarında da görüldüğü bildirildi.

Türkiye Uzay Ajansıda konu ile ilgili paylaşım yaparak, “ Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu” ifadelerini kullandı. Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler hakkında bilgi verilen paylaşımda, “Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir” ifadelerine yer verildi. Paylaşımda hızlı hareket eden meteorların daha parlak ve renkli görüntüler oluşturduğu belirtildi.

Editör: MD MEDYA GROUP_