2023 yılı, Türkiye'de ekonomi ve sosyal güvenlik alanında bir dizi önemli düzenlemeye ev sahipliği yaparak geride kaldı. Şimdi ise 2024 yılı, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yeni reformlarla dolu bir döneme ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İşte, bu önemli düzenlemelerden bazıları..

EV KADINLARINA AYLIK DESTEK
Ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturmak, emekliliklerini desteklemek için yeni düzenleme yapılacak. Bu kapsamda isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'i devlet tarafından karşılanacak. Burada yapılacak desteğin Aile ve Gençlik Fonu aracılığıyla sağlanması bekleniyor. Yeni asgari ücret ile en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruş olurken, düzenlemenin hayata geçirilmesiyle bu tutarın 2 bin 133 lira 60 kuruşu devlet karşılayacak. Ev kadınları aylık 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecek.

Sağlık Bakanlığı 27.000 Sözleşmeli Personel Alacak... Başvurular Başladı Sağlık Bakanlığı 27.000 Sözleşmeli Personel Alacak... Başvurular Başladı

ANNELERE YIPRANMA PAYI
AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan, emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesine yönelik düzenlemenin de bu yıl yapılması bekleniyor. Burada ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir modelin uygulanacağı düşünülüyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim yapılırken, prim de eklenebilecek.

Editör: MD MEDYA GROUP_