Bingöl Belediye Başkanı ve AK Parti Adayı Erdal Arıkan’ın “Bingöl İçin 41 Dev Proje” temalı proje tanıtım toplantısı, Bingöl Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlendi. AK Parti Bingöl Milletvekilleri Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata ile İl Başkanı Yılmaz Seven’in selamlama konuşması yaptığı programda kürsüye çıkan Başkan Arıkan, 41 projesini sinevizyon eşliğinde katılımcılara hem tanıttı hem de detaylarını anlattı.

ARIKAN: 300 DÖNÜMLÜK ASKERİ ALAN BELEDİYEYE DEVREDİLECEK Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye Yüzyılı Vizyonu kapsamında sunumu yapılan ve destekleneceği belirtilen Bingöl Vizyon Projesinin görsel ve içeriklerini paylaşan Başkan Arıkan, bu kapsamda yapılacakları şöyle sıraladı; “Bingöl Belediyesi yanındaki 20 dönümlük alan, altında 3 katlı kapalı otopark olacak ve üst kısmı da sosyal donatıları tamamlanarak bir meydana dönüştürülecek. Şeyh Ahmet’e doğru belediyemize devredilecek 300 dönümlük askeri alanda da konut ve ticari alanlar inşa edilecek, bu alan içerisinde şehir parkı, millet kıraathanesi, bisiklet yolları, yürüyüş yolları, voleybol, basketbol ve 2 adet tenis kortu ile kafeterya da yer alacak. Yine aynı alan içerisinde Bingöl Belediyesi Sosyal Tesisleri inşa edilecek. Yeni Mahalle girişindeki halk otobüsü toplanma merkezi de askeri alanın yan kısmında belirlenen bölgeye yeni ve modern şekilde konuşlandırılacak. İki adet cami ve üç okul alanı yer alacak. Yeni kavşak, alternatif yollar, 2 katlı bahçeli ticari alanlar ve araç üstgeçidi de vizyon projemiz kapsamında hayata geçirilecek. Kadın Kültür ve Eğitim Merkezi, 2 adet Bingöl Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakım Evi de vizyon projemiz dahilinde kıymetli halkımızın hizmetine sunulacak. Yeşilin ağırlıklı olacağı bu proje Bingöl’ümüzü Türkiye Yüzyılına yakışır bir konuma taşıyacak ve gelecek nesillere büyük miras olacak.”

 DEPREME DİRENÇLİ KENT VURGUSU 

Bingöl’ün en önemli önceliklerinden birinin deprem konusu olduğunu vurgulayan Başkan Arıkan, yeni çalışma sayesinde Bingöl merkezin fay hatlarını da gösteren haritanın çıkarılacağını, sıvılaşmanın oluşabileceği alanların belirleneceğini ve imar planlamalarının bu eksende şekilleneceğinin altını çizdi. Maden Sokak, eski Hal ve çarşı merkezinin bazı bölümlerinin kapsayan dönüşüm projesine de değinen Arıkan, Yeni, Mirzan, Yeşilyurt ile Saray mahallelerinin de kentsel dönüşüm ya da yerinde dönüşüm projeleriyle depreme dirençli yerleşim alanlarına dönüştürüleceğini ifade etti. Depreme hazırlık kapsamında Bingöl-Genç yolu AFAD Müdürlüğü karşısındaki alanın altyapısını hazırlayıp konteynerlerin konulabileceği şekilde düzenleyeceklerini de dile getiren Başkan Arıkan; “Yeni İtfaiye Binamızı yaparken burayı aynı zamanda olası afetlerde en önemli kriz merkezi olarak da kullanacağız. Yine bu alanda arama kurtarma faaliyeti yürüten sivil toplum örgütlerimizin malzeme depolarını yapacağız. Arama kurtarma aracımızı da alarak tüm hazırlıklarımı tamamlayacağız. Ayrıca inşa ettiğimiz ve edeceğimiz parklarımızı da deprem sonrasında toplanma alanları olarak değerlendireceğiz. Hedefimiz, kentsel ve yerinde dönüşümlerin yanı sıra deprem sonrasında da aksaklıkları minimize edecek çalışmaları süratle hazır hale getirmektir. Bingöl’ümüzü depreme dirençli kent olarak inşa etmekte kararlıyız” şeklinde konuştu. 

DİĞER PROJELERİ; 

Vizyon projesinin tüm detaylarını özetleyen Başkan Arıkan’ın diğer 

40 projesi ise başlıklar halinde şöyle; 

2-Gülbahar Barajı Sosyal Yaşam Alanı Projesi 

“HÜDAPAR, Seçimlerde Oyunu Yükselten 3 Partiden Biridir” “HÜDAPAR, Seçimlerde Oyunu Yükselten 3 Partiden Biridir”

3-Aşağı Çarşı İsfahan Bey Köprüsü ve Yaya Yolu Projesi 

4-Yürüyen Merdiven Projesi 

5-Bingöl Seyir Terası Projesi 

6-Bingöl Ticaret Merkezi Projesi 

7-Çarşı Kentsel Dönüşüm Projesi 

8-Kültür-Hastane Bağlantı Köprüsü Projesi 

9-Şeyh Ahmet Mesire Alanı Projesi 

10-2. Etap Yamaç Projesi 

11-Kültür Kavşağı Üstgeçit Projesi 

12-Saray Park Projesi 

13-Tır ve İş Makinaları Otoparkı Projesi 

14-Beşyol Park Projesi 

15-Açık Pazar Alanı ve Nikah Salonu Projesi 

16-Kapalı Köy Pazarı 

17-Kültür ve Sanat Merkezi Projesi 

18-Modern Üstgeçit Projesi 

19-Semt Pazarları Projesi 

20-Genç Mekân 

21-Kent Müzesi Projesi 

22-Az Tepesi Seyir Terası Projesi 

23-Yeni Sebze Hali, Toptancılar ve Galericiler Sitesi Projesi 

24-Merkez Taziye Evi Projesi 

25-Modern Muhtarlık Binaları Projesi 

26-Yeni Kentsel Dönüşüm Projeleri 

27-Kadın Taziye Evleri Projesi 

28-Bilim Merkezi Projesi

29-Çocuk Trafik Eğitim Parkı Projesi 

30-Halk Ekmek Fabrikası Projesi 

31-Yeni İtfaiye Hizmet Binası ve Acil Afet Lojistik Merkezi 

32-Hasta Konukevi Projesi 

33-Arıcılık Müzesi Projesi 

34-Mahalle Tipi Gençlik Merkezleri 

35-Akıllı Kent Bingöl Projesi 

36-Alternatif Yenilenebilir Enerji Kaynakları 

38-Dirençli Kent Projesi 

39-Bahçeliler Mahalle Parkı 

40-Yeni Mahalle Parkı 

41-İçmeler Mahallesi Parkı 

Editör: MD MEDYA GROUP_