Bingöl Çavuşlar köyü Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği tarafından Bingöl Merkez Çavuşlar Köyü ve mezralarında bulunan 8 caminin toplamda 350 öğrencisinden oluşan bir gruba yönelik Çavuşlar köyünde yaz Kur’an kursu kapanış etkinliği düzenlendi.

Yoğun katılımın olduğu etkinlikte 6 adet küçükbaş hayvan kesilip çocuklara çeşitli ikramlar verildi.

Etkinliğe Bingöl İl Müftüsü Mustafa Topal, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, cami imamları ve öğrenci velileri katıldı.

Etkinlikte katılımcılara ikramlar verilip çocuklar sevindirildi. Çocuklar yaz boyu öğrendiklerini sergileyip çeşitli oyunlar oynandı.

Etkinlik sonrası 8 cami imamına dernek tarafından plaket takdimi yapıldı.

Mehmet İmamoğlu tarafından sunumu yapılan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Etkinlikte konuşan İl Müftüsü Mustafa Topal, öğrencilerin Kur’an kurslarını önemine vurgu yapıp öğrencileri bu duruşlarından ötürü tebrik etti. Topal, Kur’an eğitiminin her zaman önemli olduğunu söyleyerek, çocuklara öğrendiklerini tekrar etmeleri ve öğrendikleriyle yaşamaları gerektiğini vurguladı.

Etkinlikte konuşan Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel ise, eğitimin sadece eğitim öğretim sezonunda olmayacağını, eğitimin beşikten mezara kadar hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu ve eğitimin tatilinin olmadığını söyledi.

“CAMİLERİMİZ VE KUR’AN KURSLARIMIZ SİZLER İÇİN VAR”

Bingöl İl Müftüsü Mustafa Topal konuşmasında, “Biz sizi burada bu şekilde hep birlikte neşe içerisinde gördükçe, öğrendiklerinizi böylece bizlere sergiledikçe çok mutlu olup seviniyoruz. Camilerimiz Kur’an kurslarımız sizler için var. Bütünüyle halkımızın birlikte olması, bir araya gelmesi, çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç bir araya gelerek camilerimizde birlikteliğimizi pekiştirmek adına bu günleri görmek özellikle bizi mutlu ediyor. Çavuşlar Köyümüzün bütün öğrencilerini burada büyüklerimizle birlikte topluca görebilmek arkadaşlarımızın iki aylık neticesidir. İyi ki de gelmişim, fevkalade, köyümüzün bütün çocuklarını büyüklerimizle bir arada görmek bizi çok mutlu etti. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“ÖĞRENDİKLERİNİZ ÖĞRENDİĞİNİZ GİBİ KALMASIN BUNU İLERLETİN”

Topal, “Çocuklar öğrendikleriniz öğrendiğiniz gibi kalmasın, bunu ilerletin. Bundan sonra da okul hayatınız başlıyor. Milli Eğitim müdürlüğümüzün öncülüğünde eminim inşaallah 2022-2023 eğitim yılımız çok güzel geçecek. Kendinizi okula mutlaka hazırlayın, şartlandırın, bundan sonraki eğitim hayatınızda dersleriniz ehemmiyet verin. Elbette oyun da oynayacaksınız, arkadaşlarınızla eğleneceksiniz ama vaktinizin büyük kısmını okumaya ve okuldaki derslere ayıracaksınız. Bir de şunu sizden rica ediyoruz. Bundan sonra okul hayatınızda hafta sonları yaz Kur’an kurslarında öğrendiklerinizi tekrar edeceksiniz, pekiştireceksiniz ki gelecek sene yaz Kur’an kurslarında kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Okuduklarınızı tekrar edecek, gerekirse camilerinize hocalarınıza geleceksiniz, hafta sonları onları tekrar edeceksiniz. Bu organizasyonu takdir eden görevli arkadaşlarıma, dernek başkanına teşekkür ediyorum. Ayrıca yaz Kur’an kursları boyunca çocuklarımıza böyle neşe ve öğrence şevki veren cami görevlisi ve Kur’an kursu öğreticisi arkadaşlarımın hepsine teşekkür ediyorum. Bir de öğrencilerimizi yalnız bırakmayan köy ahalisine ve velilere de çok teşekkür ediyorum. Allah, gelecek sene yaz Kuran kurslarına güzellikle kavuşabilmeyi nasip etsin ve okulda da başarılı olmanız için sizlere duacıyız.” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM BEŞİKTEN MEZARA KADAR HAYAT BOYU DEVAM EDEN BİR SÜREÇTİR”

Etkinlikte konuşan Bingöl Mili Eğitim Müdürü Halil Yücel ise, “Eğitim sadece eğitim öğretim döneminde olan bir şey değil. Eğitim beşikten mezara kadar devam eden bir süreç, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Dolayısıyla eğitimim tatil sezonu olmaz. Burada sizleri bu şekilde donanımlı gördüğüm için gerçekten mutluyum. Özellikle Kur’an kurslarında imamlarımız, kıymetli hocalarımız gerçekte güzel eğitim vermişler. Burada çocuklarımız bir anlamda hünerlerini sergilemiş oldu. Aslında milli eğitim olarak da bizim amacımız bu. Yani çocuklarımızın milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak.” dedi.

“ÇOCUK YAŞLARDA BU EĞİTİMİ ALMANIZI ÖNEMSİYORUM”

Çocuk yaşlardaki manevi eğitimin önemine değinen Yücel, “Çocukluk yaşlarda bu eğitimi almazsak yarın içimizden maalesef katiller çıkabiliyor, caniler çıkabiliyor. Sonrasını telafi etme imkânımız daha da zorlaşıyor. Özellikle çocuk yaşta yapmış olduğunuz bu eğitimleri önemsiyorum. Çocuklarımıza da bu eğitim sezonunu başarıyla tamamladıkları için onlara da teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“ÇOCUKLARIN YAZ KUR’AN KURSLARINDA YAPTIKLARI ANLAMLI DAVRANIŞLARINI TAKDİR ETMEK İSTEDİK”

Bingöl Çavuşlar Köyü Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kerey, “Bugün yaptığımız etkinlik çocuklarımıza yönelikti. Yaz ayı boyunca Kur’an kurslarına giden çocuklarımıza ve 2022-2023 eğitim öğretim sezonu başlamadan onlara hem bir moral olsun hem de yaz boyunca yaptıkları bu anlamlı davranışlarını takdir etmek istedik. Geleceğimizin umudu olan çocuklarımızla kaynaşmayı istedik. Köyümüzde 8 tane cami var. Her bölgeden hocalarımız ve öğrencilerimiz şu an buradalar. Hem bütün bölgeden öğrencilerimizi bir araya getirip kaynaşmalarına vesile olduk hem de büyüklerinin desteklerini arkalarında görmelerini istedik. Bu olumlu davranışlarından dolayı bütün hocalarımıza, öğrencilerimize, katılım sağlayan herkese, yönetim kurulumuza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN KUR’AN YOLUNDA HER ZAMAN YANLARINDA OLACAĞIZ”

Kerey, “Etkinliğimiz çok cıvıl cıvıl geçiyor. Bizim için çok anlamlı bir etkinlik oldu. Allah’ın izniyle önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde öğrencilerimizi bu konuda yalnız bırakmayacağız. Doğru yürüdükleri bu Kur’an ışığında geleceğe uzanmalarını takdirle karşılayacağız. Her zaman desteklerimizi sunacağız. Rabbim çocuklarımızın masumiyetini tüm dünyaya hâkim kılsın. İnşaallah onların bu güzel davranışları hürmetine Rabbim bütün müslümanları kazadan, beladan tüm olumsuzluklardan korusun inşaallah. Bu etkinliğimizde bugün bizleri yalnız bırakmayan il müftümüz, milli eğitim müdürümüz ve sekiz camimizin hocalarına da teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“DERNEK OLARAK GENÇLERİMİZE, ÇOCUKLARIMIZA YÖNELİK YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEKTİR”

Çavuşlar köyü Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet İmamoğlu ise, “Ben de bugün burada katılım sağlayan gerek minik öğrencilerimize gerek cami imamlarımıza ve gerekse de alana teşrif buyuran il müftümüze çok teşekkür ediyorum. Bu etkinlikler bizim için ne ilktir ve ne de son olacaktır. Bu anlamda etkinliklerimiz devam edecek. Özelikle gençlerimize, çocuklarımıza yönelik yatırımlarımız Çavuşlar Köyü Derneği olarak devam edecektir.” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZA PEYGAMBERİMİZİN DÜNYA TARİHİNDE İNSANLIĞIN EN BÜYÜK ÖNDERİ VE REHBERİ OLDUĞUNU ÖĞRETTİK”

Çavuşlar köyü külliye cami imam hatibi Zeki Ketboğa, “Yaz boyunca bizler çocuklara itikattan iman esaslarını öğrettik. İslam’ın esaslarını öğrettik. Allah’ı ve Resulünü tanıttık. Yaz Kur’an kursunun özellikle çocuklar açısından harf tanımadan başladık. Kuranın Bakara suresini de geçtik. Elhamdülillah biz üçüncü cüze geçtik. Bizim camimizde 24 tane çocuk şu an Kur’anı rahatça okuyabiliyor. Bu açıdan çok güzel oldu. Zekâtın ne olduğunu öğrettik. Sosyal açıdan da insanlar arasındaki dayanışma, kaynaşma ve bir köprü olduğunu öğrettik. Peygamberimizin ahlakı ve şemalini anlattık. Peygamberimiz dünya tarihinde insanlığın en büyük önderi ve rehberidir, onu örnek aldık. Bildiklerimizi çocuklarımıza aktardık. Gerçekten çok güzel oldu. En azından çocuklarımız niçin camiye gittiğini biliyorlar. Abdesti biliyorlar, dininin İslam olduğunu biliyorlar. Peygamberimizin Hz. Muhammed aleyhisselam olduğunu, kıblemizin Kâbe olduğunu çocuklarımıza öğrettik. Köyümüz Türkiye’nin yüzölçümü en büyük köyü, Çavuşlar derneği vesile oldu. Çocuklarımızı bir araya getirdik. İkramlar verdiler, çocuklar belki de birbirlerini tanımıyorlar, köy büyük 7-8 mezradan oluşuyor. Gerçekten güzel bir organizasyon oldu. Dernek başkanı ve yönetimine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her yıl bu etkinliklerin yapılmasını istiyoruz. İmamlar olarak da bizlerinde katkısı olacaktır. Cenabı Hak çocuklarımıza zihin açıklığı versin. Kendilerine sağlık sıhhat diliyorum, ailelerine de teşekkür ediyorum bizlere yardımcı oldular.” şeklinde konuştu.

Çocukların da memnuniyet duygularını paylaştığı program plaket takdimi, çeşitli oyunlar ve çocuklara çikolata ikramıyla sona erdi. (İLKHA

Editör: MD MEDYA GROUP_