4 Mart Obezite ile Mücadele Günü kapsamında müdürlüğü İSG birimi koordinesinde okullarda çeşitli etkinlikler yapıldı. Bingöl Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bingöl Fen Lisesinde müdürlüğüne bağlı Okul Sağlığı hemşireleri tarafından Obezite konusunda öğrencilere yönelik  bilgilendirme semineri yapıldı.

Bingöl’de "Sesimin Yankısı Ses Yarışması" Düzenlenecek Bingöl’de "Sesimin Yankısı Ses Yarışması" Düzenlenecek

Ayrıca Şehit Zafer Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Okul Sağlığı hemşiresi tarafından yapılan Obezite ile ilgili bilgilendirme faaliyeti sonrası öğrencilerle birlikte doğa yürüyüşü ve çeşitli fiziksel aktiviteler gerçekleştirildi.

Obezite ile mücadele kapsamında ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibariyle Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı başlatılmıştı.

Okul öncesinden ortaöğretime kadar çocuklarımızın geleceğe güvenle adım atmaları, fiziksel, bilişsel ve sosyal yönden gelişimlerinin en iyi şekilde sağlanması için Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ programı kapsamında; Ulusal ve uluslararası standart ve şartlara göre güvenilir gıdaya erişim süreçlerinin yönetilmesi amacı ile çocuklarımıza güvenilir ve kaliteli gıda servis edilen ortamların geliştirilmesi, öğrenci, öğretmen, veli ve diğer paydaşların katılımı ile programın etkinliğinin artırılması, sunulan şartların sürekliğinin sağlanması ve geliştirilmesi, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasının teşvik edilmesi, obezite ile mücadele, gıda güvenliği, gıda güvencesi ve sunulan gıdanın kalitesi konularında farkındalığın artırılması yönünde faaliyetler planlanmıştır.

Bakanlığıa bağlı resmi ve özel eğitim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin/kooperatif, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde öğrencilere servis edilen yiyeceklerin, öğrencilerin fiziksel gelişimlerine ve öğrenme süreçlerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda okul ve kurumlarda, gıda güvenliği ile yeterli ve dengeli beslenme konularında farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir.

Editör: MD MEDYA GROUP_