Kardiyoloji uzmanı Bulut: "Et tüketiminin yanında yeşil yapraklı sebze tercih edilmelidir" Kardiyoloji uzmanı Bulut: "Et tüketiminin yanında yeşil yapraklı sebze tercih edilmelidir"

Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Veysel Tosun, kentteki organ bağış çalışmaları ve bağışın önemi hakkında açıklamalarda bulundu. Organ naklinin önemli bir sağlık sorunu olduğu belirten Tosun, nakil merkezlerinin Türkiye’de yaygınlaştırıldığını söyledi. Tosun, "Maalesef ülkemizde organ nakli önemli konulardan biridir. Kişi kendi iradesiyle, isteğiyle organ bağışında bulunabileceği gibi, kendisi canlıdan canlıya organı verebileceği gibi, tıbben yaşamı sona erdikten sonra kendi organlarını, bunu belgelendirerek organlarının bağışında bulunabilir. Ülkemizde 2002 yılından sonraki teknolojik gelişmelerle birçok doku ve organ nakli merkezi oluşturulmuş, bunun yanında cerrahi ekipmanlar gerekli miktarda temin edilmiş ve organ nakil merkezleri oluşturularak Türkiye genelinde yaygınlaştırılmaya çalışılmıştır. Bu konuda biz Bingöl’de Erzurum’a bağlı olarak hizmet veriyoruz. Aylık organ bağış sayılarımızı, hastanelerimizde meydana gelen beyin ölümü vaka sayılarımızı, beyin ölümünden onay alınan veya alınmayan organ nakillerini Erzurum’a, bölgemize bildirmekteyiz” diye konuştu.
BİNGÖL’DE BİR VATANDAŞIN ORGANLARI, 4 KİŞİYE CAN OLDU
Bingöl’de ocak ayında beyin ölümü gerçekleşen bir vatandaşın organlarının, farklı illerdeki 4 kişiye hayat verdiğini aktaran Tosun, “İlimizde şu anda bine yakın resmi olarak organ bağışında bulunmuş vatandaşımızın mevcut. Bunun yanında ilimizde son yıllarda toplamda 12 adet beyin ölümü gerçekleşmiş olup, bunlardan hasta yakınlarından organ bağışı onayı alınmış kişi sayısı da 1 adettir. Bu vakamızda 2023’ün ocak ayında olan bir vakamızdır. Bu vakamızın kalp organı Ankara’da bir hastaya nakil edildi, böbreklerden biri Samsun’da bir hastaya, diğer böbreği Erzurum’da bir hastaya ve korneası da Erzurum’da bir hastaya nakil edildi. Beyin ölümü gerçekleşen bir vatandaşımız, ülkemizin farklı illerindeki 4 hastamıza hayat verdi. Organ nakliyle ilgili bilinç son yıllarda artış göstermeye başladı. Bununla ilgili de bakanlığımız tüm vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye devam ediyor. biz de ilimizde her bir ferdimizi, 18 yaşını doldurmuş olan her bireyi kendi iradesiyle organ bağışında bulunmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. İHA

Editör: MD MEDYA GROUP_