Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü YKS maratonun ardından sıra tercih dönemine geldi. Öğrenciler, 27 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında tercihte bulunabilecek. Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, tercih döneminde üniversitenin tanıtımını yapmak ve bölümler hakkında bilgi vermek amacıyla TVNET ekranlarında yayınlanan ve Esra Esen Atayeter’in sunduğu Tercih Rehberi programına katıldı. 

“FİZİKİ ALTYAPISI SAĞLAM AKADEMİK KADROSU GÜÇLÜ BİR ÜNİVERSİTEYİZ”

Programın başında Bingöl Üniversitesi hakkında genel bir bilgi veren Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Hamdolsun üniversiteler arasında özellikle 2006-2007 yılı sonrası kurulan üniversiteler arasında çok iyi bir yerde olduğumuzu düşünüyoruz. Fiziki olarak çok güzel yemyeşil bir kampüsümüz var. Akademik olarak da iyi bir noktada olduğumuzu düşünüyoruz. Tabii mükemmele ulaşmak, yaklaşmak mümkün; ama mükemmel olmak biraz zor. Mükemmel olmak Allah'ın işi. Hamdolsun çalıştığımız süre içerisinde üniversitemizi belli bir yere taşıdığımızı düşünüyoruz. Öğrenci sayısı, akademisyen sayısı, fakülteler, bölüm ve program sayısı bakımından ve pilot üniversite olarak iyi bir noktadayız. Yeterli mi yetmez; daha fazla çalışmak lazım, daha güzel işler yapmak lazım. Bu noktada iyi çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz. Bu bir yolculuk ve devam ediyor” dedi.

“ÜNİVERSİTE ADAYLARINA YÜZ YÜZE TERCİH DANIŞMANLIĞI YAPIYORUZ”

Yıl içerisinde üniversitemizin tanıtımını farklı platformlarda yaptıklarını ve buna ayrı bir önem verdiklerine değinen Rektör Çapak, “Farklı zamanlarda ve yerlerde düzenlenen tanıtım fuarlarına katılıyoruz. Bu tercih döneminde de arkadaşlarımız Bingöl Üniversitesi kampüsü içerisinde, gelen adaylarımıza rehberlik yapacaklar. Tanıtım anlamında üniversitemiz, kendi sosyal medya hesaplarında ve birebir hocalarımıza ulaşma noktasında çalışmalarına devam ediyor. Üniversitemizi, bizi seçecek olan öğrencilerimiz için en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. Bizzat bulunmaları, kampüsü gezmeleri, hocalarımızla buluşmaları tercihimizdir; ama tabii bu çok mümkün olmayabiliyor. Bingöl şehrinde oturanlar bunu yapabilir. Komşu illerden gelip gidenler veya daha uzak yerlerden tercih edecekler için çok birebir gelmeleri mümkün değil. Onun için de hocalarımız, uzmanlarımız online rehberlik yapıyorlar” şeklinde devam etti.

“ÖĞRENCİLERİN REVAÇTA OLAN GELECEĞİN MESLEKLERİNE YÖNELMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUZ”

Öğrencilerin tercih dönemlerinde meslek seçimlerinde dikkat etmelerini ve yapmak istedikleri mesleklere yönelmelerini tavsiye eden Rektör Çapak, Üniversitenin mevcut ve yeni bölümlerine değinerek, “Öğrencilerin belirli alanlara yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyorum. Kendi üniversitemiz açısından baktığımızda pilot üniversitelerden biriyiz. Bu Türkiye için de çok önemli, özellikle de gıdayla alakalı daha çok önem arz ediyor. Tarım ve hayvancılık, ziraat veteriner fakülteleri bağlamında yapılacak çok iş var. Yani dünyanın gittiği yerde de bu fakültelerin çok önemli olduğunu, buradan mezun olanların da çok güzel işler yapabileceklerini düşünüyorum. Bu noktada kendi üniversitemizde hem Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesi hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık MYO var. Bir diğeri tabii artık teknoloji gelişiyor. Türkiye’de ve dünyada özelikle de yazılım ve bilgisayar mühendisi çok revaçta yer alıyor. Üniversitemizde mühendislik fakültesi var. Burada bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, mimarlık ve makina mühendisliği gibi alanlarımız var. Bu noktada ilerlemek isteyen öğrencilerimize güçlü bir altyapı sunuyoruz. Sağlık bilimleri fakültemiz var, sağlık ile ilgili MYO’larımız, var, fizik tedavi ve rehabilitasyon fakültemiz var, diş hekimliği fakültemiz var. Bingöl Üniversitesinde laboratuvarlarımız da çok güçlü. Sanayi ve iş dünyası ile iş birliği çalışmalarımız var, kamu iş birliği çalışmalarımız var. Bu noktada da öğrencilerimizi mümkün olduğu kadar sadece üniversite içerisinde değil, sanayi ve iş dünyasıyla buluşturmaya gayret ediyoruz. Tabi her yerde olduğu gibi biraz iş öğrenciye de düşüyor. Biz teknik destek veriyoruz, rehberlik yapıyoruz. Her öğrencinin kendisini geliştirme azmi içerisinde olmasını arzu ediyoruz” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZE KARİYER PLANLARI KONUSUNDA HER ZAMAN DESTEK OLUYORUZ”

Öğrencilere hem eğitim hayatları sürecince hem de mezun olduktan sonra da iş dünyasını tanıma ve iş bulma alanları konusunda destek verdiklerini belirten Rektör Çapak, “Öğrencilerimiz daha üniversite okurken, onlara gerekli kariyer desteği veriyoruz. Sonrasında gerek meslek yüksekokulları gerekse fakültelerden mezun olanları özellikle de son sınıfta olanları iş dünyası ve farklı sektör temsilcileri ile bir araya getiriyoruz. Onları üniversitemize davet ediyoruz, misafir ediyoruz. Özel sektörde başarılı olan iş dünyasından insanları davet ederek nasıl başarılı olmuşlarsa, anlatmalarını istiyoruz. Bu noktada öğrencilerimizi sadece hocalarımızın yönlendirmesi değil, hem kamuda isim yapmış seçkin insanları hem de kamu dışında özel sektörde olan iş dünyasındaki insanları davet ederek öğrencilerimizi aydınlatmayı hedefliyoruz” şeklinde belirtti.

“ÜNİVERSİTEMİZ BİR ŞEHİR ÜNİVERSİTE KONUMUNDADIR”

Bingöl Üniversitesinin fakülteleri için ayrı bir parantez açan ve bu fakültelerdeki son durum hakkında bilgi veren Rektör Çapak, “Diş hekimliği fakültemiz iyi bir fakülte. Öğrencilerimiz için uygulama hastanesi çok hızlı bir şekilde bitiyor, inşallah yakın bir zamana kadar bitmiş olacak. Fizik tedavi ve rehabilitasyon fakültemiz de bu yıl yeni açıldı ve ilk defa öğrenci alacak. Onunla ilgili de bir hastane kurma çabamız var. Biz fizik tedavi ve rehabilitasyon fakültesini kurarken, bölgesel kalkınmada ikinci bir yol olarak düşündük; çünkü Bingöl’ün termal kaynakları var. Bizim üniversitemizin de uygulama oteli var, turizm programı ile aşçılık programı öğrencileri orada uygulama yapıyorlar. Bu termal turizmden hareketle fizik tedavi ve rehabilitasyon fakültesinin bölgeye hatta mümkünse belki sağlık turizmi açısından bölge dışına da katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla biz bölgesel kalkınmada bir taraftan tarım ve havza bazlı çalışırken öbür taraftan da sağlık turizmi üzerine çalışmış olacağız. Spor bilimleri ile sağlık bilimleri fakültelerimiz cazip fakültelerimiz arasında yer alıyor. İlahiyat fakültemiz kendi emsalleri arasında iyi bir yerde yer alıyor. Fen-edebiyat ile mühendislik fakültelerimiz birçok bölümü barındırıyor. Veteriner fakültemiz çok tercih ediliyor. Çok güzel bir hayvan hastanemiz var, 5-6 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruldu ve bölgeye hizmet edecek bir yapıya sahip, öğrencilerimiz de burada staj yapıyorlar. Ziraat fakültemiz hakeza; özelikle SÜTAŞ ile iş birliğimiz var. Dolayısıyla fakültelerimizin hepsi işlevsel ve aynı zamanda üniversite dışındaki kurumlarla da iş birliklerimiz devam ediyor. Yabancı uyruklu öğrenciler için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktada 30 farklı ülkeden yabancı uyruklu öğrencimiz var, yabancı öğrenci sayısını toplam öğrenci sayısının yüzde 10’u civarına ulaştırma hedefimiz var. Biz üniversitemizin zaten 18 bin bandında veya en fazla 20 bin öğrencisinin olmasını arzu ediyoruz. Hantal bir üniversite değil, nitelikli olan gerçekten gelen öğrencinin de muhatabının olduğu, hocaların ilgilendiği bir üniversite olsun istiyoruz. Halihazırda öyle, kampüsümüz şehir içerisinde bir şehir kampüsü. Gelen öğrencilerimiz de memnun kalıyorlar. Üniversitemiz ile şehir iç içe, esasen biz bir şehir üniversitesi konumundayız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_