Fuarın açılışı, Türkiye Tunus Büyükelçisi Ahmet Misbah Demircan, Türkiye Maarif Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ve 15 Üniversite Rektörünün katılımıyla gerçekleştirildi. Tunuslu öğrencilerin fuara gösterdiği yoğun ilgi, Türkiye'nin eğitim alanındaki prestijini gözler önüne serdi.

Tunus Büyükelçisi Demircan yaptığı açıklamada, "Küresel dünyada tecrübe edinmek ve bilginin peşinde olmak gençlerin çok arzu ettiği bir şey. Türkiye üniversiteler konusunda çok zengin ve uluslararası öğrencilere açık bir mecra. Tunuslu öğrencilerin de Türkiye’yi yakından takip ettiğini biliyoruz. Bugün 29 üniversiteden temsilciyi Tunus’ta öğrenciler ile buluşturduk. Umut ediyoruz ki kardeşliğimiz gençleri Türkiye’de okutmak suretiyle daha da derinleşir" ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE MAARİF VAKFI 52 ÜLKEDE 440'IN ÜZERİNDE OKULDA EĞİTİM FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR’

Türkiye Maarif Vakfı'nın dünyada Türkiye adına eğitim faaliyetleri yürüten bir kamu vakfı olduğunu belirten Vakıf Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, "Eğitim faaliyetleri çerçevesinde 52 ülkede 440'ın üzerinde okulumuzda kaliteli ve nitelikli eğitim hizmeti veren uluslararası bir eğitim kurumuyuz. Türkiye artık yabancı öğrenci çekme potansiyel bakımından artık dünyadaki ilk on ülke arasında. Maarif Eğitim Ajansı vasıtasıyla bu sürece aracılık etmeye ve diğer üniversitelerle iş birliği halinde dünyadaki gelişmeleri birlikte takip etmeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

‘ÜNİVERSİTEMİZİN EĞİTİM OLANAKLARINI BURADA TANITMA FIRSATI BULDUK’

Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bingöl Üniversitesi olarak fuara katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ‘Ülkemizi ve Üniversitemizi burada temsil etmenin mutluluğunu yaşadık. Üniversitemizin sahip olduğu olanakları burada öğrenci adayları ve ilgili kurum yöneticileriyle paylaştık. Bu fuarda bizleri ziyaret eden öğrenci adaylarına Üniversitemizin program çeşitliliğinin yanında sosyal donatıları, güçlü akademik kadrosu, fiziki yapısı ve Bingöl’ümüzün coğrafi konumunu anlattık. Üniversitemizde şu an 40 ülkeden binin üzerinde yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktayız. Fuarın Bingöl Üniversitesinin uluslararası alanda görünürlüğünü daha da arttıracağına ve Tunuslu öğrencilere önemli eğitim imkânları sunacağı kanaatindeyim. Bu vesileyle organizasyonda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.

Gençler 33 şehidin anıtına karanfil bıraktı Gençler 33 şehidin anıtına karanfil bıraktı

Fuarda Bingöl Üniversitesi standı yoğun ilgi gördü. Türkiye Tunus Büyükelçisi Ahmet Misbah Demircan, Türkiye Maarif Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve beraberindeki heyet standı ziyaret etti. Ziyarette Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, misafirlerine YÖK'ün 'Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması' projesi kapsamında Pilot Üniversite olan Üniversitenin çalışmaları hakkında bilgi vererek, Üniversite tarafından üretilen Bingöl balını takdim etti.

Editör: MD MEDYA GROUP_