2019'da gerçekleştirilen yerel seçimlerde 18 bin 954 oy alarak Bingöl Belediye Başkanı seçilen Erdal Arıkan, öncesinde ve seçim çalışmaları süresince "Erdal Hoca" olarak kazandığı güveni, görev süresince korumayı başardı. İstişare kültürüne görev süresince önem veren Başkan Arıkan, vatandaşla kurduğu sıcak ve samimi diyaloğu korumayı başaran bir isim.

Yapımı halen devam eden Kent Meydanı ve Vadi Projelerinin yanı sıra Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ve Belediye Hizmet Binası, Kent Park gibi imza projelere imza atan Arıkan, Covid-19 pandemisinin azizliğine uğrasa da projelerini hayata geçirmekten geri durmadı. Yeni dönemde tekrar görevine devam etmesi halinde Bingöl'ün depreme dayanıklı bir şehir olması yönünde çalışacağını söyleyen Başkan Arıkan, bu konuda projelerinin hazır olduğunu söyledi.

"RİSKLİ YAPILAR, ETAP ETAP DÖNÜŞTÜRÜLECEK"

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, riskli yapıların etap etap dönüştürüleceğini belirterek, “Kahramanmaraş depremlerinin ardından ilimizde hasar gören riskli yapılarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu konuda çalışmalar tamamlandığında, tabloyu daha net olarak görebileceğiz. Çarşı merkezinde yer alan maden sokak, eski hal ve bazı sokak ve caddelerde yer alan yapılarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İlgili bakanlıklar, Bingöl Valiliği, AFAD İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bingöl Üniversitesi bu sürecin bir parçası olmalı. Gerek kentsel dönüşüm gerek yerinde dönüşüm ile ilimizdeki riskli yapıları daha güvenli bir hale getireceğiz. 2003 depreminin ardından ilgili yönetmeliklerle yapılan yapıların çoğunun sağlam olduğunu görüyoruz. İlimizdeki yapı stokunun yüzde 70 oranında sağlam olduğunu gördük. Geriye kalan yüzde 30’luk kısım çok büyük bir oran, bu oran yüzde 1 dahi olsa biz bunu çok önemsiyoruz. Yeni mahalle ve Saray mahallesinde özellikle temel yapı kooperatiflerinin kentsel dönüşümle etap etap dönüştürmeyi planlıyoruz. Bizim şu o an öncelik verdiğimiz yerler buralar. TOKİ ve AFAD gibi kurumların desteğini alarak buraları süratle dönüştüreceğiz. Kira desteği ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamalarının önüne geçmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN BİR BUÇUK YILDA KIRK YEDİ DEFA ANKARA’YA GİTTİK”

Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi için kırk yedi defa Ankara’ya gittiğini söyleyen Belediye Başkanı Erdal Arıkan, “Kültür Mahallesi Kentsel Projesinde uygulana projeyi göreve geldiğimizde tamamen durdurduk. Maddi olarak uygulana projenin Bingöl Belediyesi tarafından tamamlanamayacağı kanaatine vardık. Bu uzayan süreci sonlandırmak için hızlıca tamamlanması için çalışmalara başladık. Projeyle ilgili tasfiye sürecini başlattık ve yeni bir süreç başlatmış olduk. Projenin başlaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelere başladık. O süreçte, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz ve Milletvekilimiz Sayın Feyzi Berdibek’in çok fazla katkıları ve emekleri oldu. Bakanlığımızın uzman ekipleri tarafından incelemeler yapıldı ve çalışmalar başlatıldı. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımızı Bingöl’e davet ettik. Sayın Bakanımız, Bingöl’de hak sahipleri ile bir araya geldi. Sayın Bakanımız, bu projenin Bingöl Belediyesi tarafından mali olarak gerçekleştirilemeyecek durumda olduğunu çok net söyledi ve hak sahipleri ile yeni proje üzerinde anlaşmaya gidilmesi gerektiğini söyledi. Ardından hak sahipleri ile muvafakatname süreci başlatıldı. Vatandaşlar ilk başlarda projenin TOKİ tarafından yapılmasını istemese de, Kahramanmaraş depremlerinin ardından TOKİ konutlarının sağlamlığını görmüş oldu. Muvafakatname çoğunluğunun tamamlanmasının ardından TOKİ tarafından projeye başlandı. Tamamlanma aşamasına gelen projede ilk hak sahiplerine anahtar teslimleri başladı. Kentsel dönüşüm projesi için kırk yedi defa Ankara’ya gittik ve birçok kez gerek Bingöl’de gerek Ankara’da toplantılar gerçekleştirdi.  Başta o dönem Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz’a, Milletvekilimiz Feyzi Berdibek’e, çalışma arkadaşlarımız ve projede çalışan emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

“KENT MEYDANI VE MİLLET BAHÇESİ NEFES ALDIRACAK”

Kent Meydanı ve Millet Bahçesi projelerinin kente nefes aldıracak projeler olduğunu söyleyen Başkan Arıkan, “Kent Meydanı Projesi, kente nefes aldıracak bir proje. Modern ve maliyetli bir proje olacak. Kapalı otoparkın da olduğu projemiz, şehrin trafiğine de nefes aldıracak. Peyzaj alanları ve kapalı otoparkı ile bu şehrin insanlarına hizmet edecek bir projeden bahsediyoruz. Çapakçur vadisinde yer alan Millet Bahçesi projesini de göreve gelir gelmez öncelikli projelerimiz arasına aldık. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteğini alarak TOKİ ile birlikte planladık. Vadi yamaçlarında çok katlı binaların temeli atılmıştı, süratle bunun önüne geçtik. İlimizin deprem gerçeğini göz önünde bulundurarak vadi yamaçlarını ticari alan olarak planladık. Millet Bahçesi Projesinin kamulaştırma işlemini başlattık. Tamamlandığında Viyadük üzerinde yaptığımız çalışmalarla, yürüyüş alanları, oturma alanları ve diğer alanlarla birlikte tam bir yaşam alanı olacak. Kent Meydanı ve Millet Bahçesi projelerinin gecikmesinde pandeminin etkisi ve Hükümet Konağının tesliminde yaşanan gecikmede etkili oldu. Ama yapımına başlanan bu projeleri de Allah’ın izniyle çok yakın bir zamanda milletimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

“BİNGÖL BELEDİYESİNİN BORCU 336 MİLYON 296 BİN 203 TL”

Bingöl Belediyesinin mali tablosu hakkında da açıklamalarda bulunana Başkan Arıkan, “Biz göreve başlarken, 142 milyon 219 bin 729 bin TL borç devraldık. Belediyelerin çalışırken borçlanması normal bir durum. Şeffaf bir yönetim anlayışı sergilemek adına bunu paylaştık. Bizim bugüne kadar aldığımız kredi tutarı 200 milyon 800 bin TL, ödediğimiz borç ise 269 milyon 265 bin 33 TL. Güncel borç tutarı 336 milyon 296 bin 203 TL, kasa mevcudumuz ise 17 milyon TL. Mali tablomuz ve mali durumumuz tamamen kontrol altında. Belediye hizmet binamız, millet bahçesi kamulaştırması ve kent meydanı gibi projelerinin bugün ki maliyetlerine baktığımızda mali kazanımlarımız çok daha rahatlıkla anlaşılabilir. Biz Bingöl Belediyesi olarak hizmet etmek adına borçlanmaktan da çekinmiyoruz, mali tablomuz kontrolümüzün altında.” şeklinde konuştu.

Bingöl Belediyesinin tamamlanan ve devam eden projeleri şöyle:

TAMAMLANAN ÖNEMLİ YATIRIMLAR

1- Belediye Hizmet Binası

2- Asfalt plenti projesi

3- Dekoratif aydınlatma sistemleri

4- Bingöl Belediyesi Mesire alanı (eski DSİ Parkı)

5- Kültür Kavşağı Tepe Başı Sosyal Yaşam Alanı Projesi

6- Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi

7- 1. Etap askeri tesisler

8- Güneş Enerjisi Projesi

9- Çöpten Enerji Üretimi

10-Yeni Çöp Döküm Sahası

11- Çapakçur Viyadüğü girişlerinin düzenlenmesi

12- Modern Sera Projesi

13- İçmeler Mahallesi Yeni ticari alan projesi

14- Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hizmet Binası Projesi

15- Mezarlıklar Şefliği Hizmet Binası

Sağlık Bakanlığı 27.000 Sözleşmeli Personel Alacak... Başvurular Başladı Sağlık Bakanlığı 27.000 Sözleşmeli Personel Alacak... Başvurular Başladı

16-Sera Hizmet Binası

17-Ulaşım Hizmetleri Hizmet Binası

18-7 Adet Semt Sahası Projesi

19-100 adet Atık Tekstil Kumbaraları

20- Yol ağlarının genişletilmesi ve Yeni İmar Yollar Projesi (Telekom Kavşağı, Belediye çevresi yollar, Genç Cad. Eğitim Cad. İstiklal Marşı Cad. Özgürlük Cad. Hastane Cad. Kurtuluş Cad. Kültür Cad.)

21-72 Bin 700 metre altyapı hizmeti

22-328 bin metrekare BSK asfalt

23-15 Mahallede 132 bin metrekare BSK Asfalt çalışması

DEVAM EDEN YATIRIMLAR

1- Kentsel Dönüşüm Projesi

2- Millet Vadisi Projesi

3- Kent Meydanı Projesi

4- Gençlik Merkezi Projesi

5- 2.etap Askerin Tesislerin Yapımı

6- Modern Park Projesi

7- Viyadük Köprüsü'nün Işıklandırması

8- Belediye hizmet binası ışıklandırma

9-Simani Mah. Mesnevi Caddesi

10- Herkes İçin Erişilebilir Kaldırımlar Projesi

11- Parklarda Engelli-bay-bayan mescit ve WC'ler

12-7 adet yeni park projesi

13- Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

14- Açık Pazar Alanı ve Nikah Salonu Projesi

15- İleri Atıksu Arıtma Tesisi

16-Yeni içme suyu Kaynağı   

(Röportaj Haber: Ahmet BOYDAŞ)

Editör: MD MEDYA GROUP_