Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, Almanya'da bulunan özel bir firmanın davetlisi olarak 3 günlüğüne gıda güvenliği ve hijyen konusunda araştırma-inceleme faaliyetlerinde bulundu.

Almanya'nın Münih kentinde bulunan ve kahvaltılık soslar ve kızartılmış sebze ürünleri üzerine faaliyet gösteren firmanın üretim tesisinde proses aşamalarını kontrol eden Yrd. Doç. Dr. Yurt, Almanya davetini değerlendirerek, gerek Bingöl Üniversitesi ve gerekse de şahsı açısından gurur verici bir inceleme olduğunu söyledi.

"BİLİM VE MESLEK İLE İNCELEME AÇISINDAN SON DERECE FAYDALI BİR ARAŞTIRMA OLDU"

Bilim ve meslek ile inceleme açısından son derece faydalı bir araştırma olduğunu aktaran Yurt, "Teorik bilgilerin pratikte uygulama alanlarını bizzat görmek insanın bilime olan şevkini artırmaktadır. Bu yüzden mesleki uygulamalar çok büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan öğrencilerin de mutlaka mesleki araştırma-inceleme gezilerine teşvik edilip yönlendirilmesi, gerek kendileri ve gerekse de gıda sanayimiz açısından çok önemlidir. Yaptığım inceleme neticesinde üretilen ürünlerin insan sağlığı, hijyen ve gıda güvenliği açısından risk teşkil etmemesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda rapor sundum. Bir nebze dahi olsa gıda işletmecilerine katkıda bulunmak, bizleri bahtiyar etmektedir." ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Yurt'u Almanya'ya Bilimsel araştırma incelemeler için davet eden işletme sahibi İmdat Sadak da Türkiye'den bir bilim adamının oraya gidip bilimsel incelemede bulunmasının bir Türkiyeli olarak kendileri için gurur verici olduğunu söyledi.

Sadak, "Yapılan bu davete icabet ettiği için Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt'a çok teşekkür ediyorum. Hocamız, Türkiye'de bulunan fabrikamızda da incelemelerde bulunmuştu. Bu işin eğitimini görmüş öğretim üyelerinin bizlere tavsiyelerde bulunmasını çok önemsiyoruz. Yeni ürünler yaparak daha iyi yerlere gelip, yurt dışında ülkemizin adını duyurmak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam etmekteyiz." şeklinde konuştu