Gün geçmiyor ki AK Parti’nin Bingöl’deki siyasetçilerinin yeni bir olayı daha ortaya çıkmasın. Milleti partiden küstüren siyasetçilerin son vukuatı pes dedirtti.

Köylünün 877 dönüm 1. sınıf tarım arazisini Sütaş’a vermek isteyen AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, kurban bayramı tatilinde Bingöl İl Özel İdaresi Bahçesinde İl Genel Meclis Üyeleri ile yaptığı toplantıda konunun meclise geleceğini  ve parti kararı olarak evet oyu kullanmaları gerektiği yönünde uyarıda bulunmuştu. Daha sonraki günlerde ise AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar encümenlere “eğer teklif meclisten geçmez ise istifanızı verin” dediği öğrenildi. Ülkemizde yaşanan tahıl sıkıntısının kısmi olsa da giderilmesi için Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz’ın Bingöl’de köylüye arazilerinin ekmeleri için sulama ve tohum desteği verilmesi beklenirken, tam tersine köylünün hem kendi ekonomisi için hem de ülke ekonomisi için ekin ekmesini istemeyip 877 dönüm birinci sınıf tarım arazisini Sütaş için imar planını mecliste oylamaya sundurdu.

Kendi partilerinin kararına karşı çıkarak köylünün yanında olduklarını bu yüzden oylamada red oyu kullanacaklarını belirten  Bir kısım AK Partili İl Genel Meclis Üyeleri, AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar tarafından istifa ile tehdit ettirildiler.

CEVDET YILMAZ, METİN BOLLUK’U TOPLANTIDAN KOVMUŞTU

Bayram tatilinde Bingöl İl Özel İdaresi Bahçesi’nde İl Genel Meclis Üyeleri ile yapılan toplantıda AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Metin Bolluk, Cevdet Yılmaz ile Sütaş diyaloğunda dik durup köylünün isteği doğrultusunda konuşunca Cevdet Yılmaz tarafından toplantıdan kovulmuştu.

İşte ikili arasında geçen o diyalog:

CEVDET YILMAZ:

“Sütaş benim için çok önemli. Sütaş’ı Bingöl’e getirmek için harcadığım enerji ortada. Sütaş’ın arazi talebini gerçekleştirmek için mecliste oylama yapacağız. Partinin kararı olarak bu maddeyi meclisten geçirin”

METİN BOLLUK:

“Sütaş’tan ziyade köylüye destek olmak gerekir. Hem köylü de arazisinin verilmesini istemiyor. Bu ihaneti köylüye nasıl yaparız.

CEVDET YILMAZ:

“Orası senin bölgen değil, sen nasıl konuşursun. Partinin kararı bu yönde. Partinin kararını dinlemiyorsan ne işin var burada. Buraya derhal terk et”

Karşılıklı bu konuşma sonrasında encümenler Metin Bolluk ve Mehmet Arslan toplantıyı terk edip uzaklaşmıştı.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ: “SÜTAŞ’A DEĞİL, KÖYLÜYE SAHİP ÇIKIN”

Birinci sınıf tarım arazisinin Sütaş’a devredilmesi konusunda meclisten geçmesini isteyen hatta geçmediği durumda encümenleri istifa ile tehdit eden AK Parti yöneticilerine tepkili olan vatandaşlar: “Sütaş’a bu devasa araziyi vereceğinize köylüye destek olun, arazisini eksin, ürünlerini Sütaş’a satsın. Burada hem köylü kazanır, hem Sütaş dışarıdan malzeme almayacağı için nakliyeden kazanır. Köylüyü düşünen siyasetçilerden bu beklenir. Ama siyasetçilerimizin derdi araziyi komple Sütaş’a vermek. Yazıklar olsun size”

AK PARTİLİLER TARAFINDAN, AK PARTİ BİNGÖL’DE KAOSA SÜRÜKLENİYOR

Bir zamanlar AK Parti’nin kalesi olarak adlandırılan Bingöl’de halkın zararına olan kararların alınmaya başlandığı, bunun AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar tarafından organize edildiği apaçık ortada olması vatandaşlar tarafından partiye endişeli gözlerle bakılmasına neden oldu. Bu tür kararların artarak kaosa dönüşeceği konuşulurken AK Parti Genel Merkezin Bingöl’de olan bitenden bihaber olması da vatandaşları üzen bir diğer konu oldu.

AK Parti Genel Merkezin Bingöl’ü neden gözden çıkardığı öğrenilemezken Bingöl’deki rekor oyların her geçen gün eridiği anket verilerine yansıyor.

OYLAMAYA KATILMAYANLAR VARDI

Oylamada red oyu kullanacak AK Partili encümenlerin bir kısmı tehdit sonrası oylamaya katılmazken bir kısmı da red oyu kullandı. Muhalefet partisinden de oylamaya katılmayan encümenler vardı.

Oylama 11/7 evet ile  877 dönüm arazinin imar planı onaylanarak  Sütaş’a tahsis edilecek karar meclisten geçti.

Oylama sonucunun açıklanmasının ardından salonda kavga çıktı.

Editör: MD MEDYA GROUP_