Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında TOKİ tarafından hak sahipliği belirleme kuraları 18 Ekim 2022 tarihinde çekildi. Konutların hak sahiplerinin belirlenmesinin üzerinden bir yıl geçti ancak konutlar hala teslim edilmedi. 7 yıldır kirada bulunan hak sahipleri, konutlarının teslim edilmesini beklerken, konutların ne zaman teslim edileceği ile ilgili belirsizlik sürüyor. Konutların teslim tarihi ile ilgili yetkililerden bir tarih bekleyen hak sahipleri, kış gelmeden evlerine yerleşmek istiyor.

Elazığ’da bir ilk: Vişneli badem şekerinin ardından limonlusu yapıldı Elazığ’da bir ilk: Vişneli badem şekerinin ardından limonlusu yapıldı

2020’DE İHALE YAPILDI

Hak sahipleri ile yeni sözleşmelerin imzalanmasının ardından “Bingöl Kültür Mahallesi 1172 Adet Konut ve 196 Adet Dükkan İnşaatı İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” ihalesi 02 Ekim 2020 tarihinde TOKİ tarafından yapıldı. Yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak 2021 yılı inşaat sezonunda çalışmalara başlandı.

KONUTLAR HALA TESLİM EDİLEMEDİ

İhale şartnamesine göre, konutların 600 takvim gününde bitirilerek hak sahiplerine teslim edilmesi gerekiyordu. 2023 yılı ekim ayına girilmesine rağmen konutların ne zaman teslim edileceği ile ilgili belirsizlik sürüyor. 2016 yılında evleri yıkıldığı için 7 yıldır kirada oturan hak sahipleri, kira fiyatlarının her geçen gün artması nedeniyle mağduriyet yaşıyor.

KURALAR 18 EKİM 2022’DE ÇEKİLDİ

Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm kapsamında 1.147 konutun hak sahiplerine ait kura çekimleri, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü yetkililerinin de katılımıyla 18 Ekim 2022 Salı günü saat 10.00’da noter huzurunda yapıldı. Hak sahipleri, kiralardan kurtulup evlerine kavuşmak için konutların biran önce bitirilip teslim edilmesini bekliyor.

https://www.bingolkenthaber.com/haber/7-yildir-evlerine-kavusmayi-bekliyorlar-4477

Editör: MD MEDYA GROUP_