Muş’un Karşıyaka Mahallesi’nde yaşayan Esmanur Mengi (25), hayatında ilk defa karne heyecanı yaşadı.

Muş Valisi Avni Çakır’ın talimatlarıyla Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta öğretici Derya Yağmur’un ilgisi ve gayretleri ile okuma yazmayı öğrenen bedensel engelli Esmanur Mengi, 25 yaşında ilk defa karne aldı. Evine gelen Derya öğretmen sayesinde okuma yazma öğrenme hayalini gerçekleştiren Mengi, karnesini alınca yüzünde belirleyen gülümseme görmeye değerdi. Karnesini Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tahsin Oran ve öğretmeni derya yağmurun elinden alan Esmanur unutamayacağı bir gün yaşadı. 25 yaşında ilk defa karne alan bedensel engelli Esmanur Mengi, emeklerinin karşılığını karne ile aldığını belirterek, “Ben 25 yaşındayım ve ilk defa karne aldım. Çok mutluyum. Hayatımda bu kadar mutlu olduğum bir gün yok. Okuyacağım ve başaracağım” dedi

Esmunur için karne hazırlayan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tahsin Oran, “Yaklaşık bir ay önce sayın valimizle beraber yapmış olduğumuz saha araştırması sonrasında 25 yaşına gelmiş engelli bir vatandaşımızın hiç okula gitmediğini, okuma yazma bilmediğini ve okuma yazmayı öğrenmek istediğini öğrendik. Bizler de takriben bir ay önce okuma yazma öğretmenini görevlendirdik. Bugün de bu kardeşimizin sevincine heyecanına ortak olmak anlamında bir nevi azmi daha da çoğalsın daha da fazla olsun diye öğretmenimizle beraber kendisine bir sürpriz yaptık. Kendisine bir karne verdik. Çünkü şu ana kadar okula gitmeyen kardeşimiz haliyle hiç de karne almamıştı. Biz de karneyi doldurduğumuz öğretmenimizle beraber kendisine verdik. Heyecanına ve mutluluğuna bizlerde ortak olduk” şeklinde konuştu.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde görevli usta öğretici Derya Yağmur, esmayı mutlu etmek için karneler gününde onun içinde bir karne hazırladığını ifade ederek, “Bu gün öğrencilerin karne günü. Esma’nın ilk heyecanı ilk karnesi biz sadece esmaya bir karne vermek istedik. Bu karneyi esmaya vererek daha çok mücadele etmesini ve daha çok inanmasını istedik. Ama bu karneyi gördüğünde daha çok başaracağına inandı. Ben Esma’nın yapabileceğine inanıyorum. Esma çok azimli okumak ve hayata tutunmak istiyor. Tek amacı gördüğü her şeyi okumak esmanın en büyük hayali buydu zaten umarım bunun ardında gelecektir. Esma’ya da inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha