Ambulans uçak kalp ve karaciğer yetmezliği olan minik kız için havalandı Ambulans uçak kalp ve karaciğer yetmezliği olan minik kız için havalandı

Bingöl’de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kamu kurumundaki personel ve vatandaşlara yönelik ilk yardım eğitimleri periyodik olarak devam ediyor. Bu çerçevede eğitim veren İl Sağlık Müdürlüğünde görevli ekip, hayat kurtaran Heimlich manevrası eğitimini hem kurum personellerine hem de isteyen vatandaşlara düzenli olarak veriyor.
Boğaza cisim kaçma olayının her an olabileceğini belirten İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli eğitmen Başar Aktulun, amaçlarının Heimlich manevrasını herkese öğretebilmek olduğunu söyledi. Aktulun, ''Amacımız kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan, sivil vatandaşlara ilk yardım hakkında bilgilendirme eğitimleri vermek. Bunların içinde heimlich manevrası var ve bizim için çok önemli. Bazen sosyal hayatımızda, ev hayatımızda, iş yerimizde yanımızdakinin soluk borusuna cisim kaçabilir. Bu cismi ilk yardım olarak nasıl çıkarabiliriz, hastamıza zarar vermeden nasıl çıkarabiliriz, bunun tekniklerini anlatıyoruz. 2023 yılı içerisinde kamu kurumlarında yaklaşık 600 kişiye bu eğitimi verdik. 200 sağlık çalışanımızı da hizmet içi eğitim programı kapsamında bu uygulamayı anlattık. Bu eğitimi herkesin bilmesi lazım. Çünkü bu olay hepimizin başına gelebilir” dedi.
''MANTIK AKCİĞERİN ALTINDA BİRİKEN HAVAYI YUKARI ÇIKARMAK''
Heimlich manevrasını anlatan Aktulun, “Heimlich manevrası nasıl uygulanır? Eğer birinin boğazına cisim kaçtıysa, zor öksürebiliyorsa, zor konuşabiliyorsa bu başlangıç basamağı kısmi tıkanıklıktır. Bu tür durumlarda ağzına içecek veya sıvı içirmeden, sırtına vurmadan öksürüğe teşvik ediyoruz. Cisim çıkmadıysa, hastanın bilinci kapandıysa ölüm korkusu başlayacak, eller boğaza istemsiz olarak gidecek. Bu tür durumlarda ne yapmamız lazım; önce biz sakin olacağız, çevre güvenliğini alacağız, daha sonra hastamızın sırtına geçeceğiz, hastamızın karın bölgesini kavradıktan sonra öne doğru eğeceğiz, 2 kürek kemiğinin arasına 5 defa süpürür tarzda vuracağız, kontrol edeceğiz cisim çıkmadıysa göbek deliğinin üst kısmına avucumuzun içine parmağımızı alarak içe ve yukarı doğru bası yapmamız lazım. Mantığımız, akciğerin altında biriken havayı yukarı çıkarmak ve o havayla birlikte cismin dışarı çıkmasını sağlamaktır” diye konuştu.
İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki eğitime katılan vatandaşlardan Yunus Uçan ise ''Heimlich manevrası hakkında eğitim verildi. Daha önce Heimlich manevrası hakkında bilgilerimiz vardı ama şimdi uygulamalı olarak eğitime katıldık. Çok güzel bir eğitim aldık ve tamamladık” şeklinde konuştu. İHA

Editör: MD MEDYA GROUP_