ANA SAYFA > Yazarlar > Musa Apuhan > GEÇMİŞTEN GELECEĞE YILBAŞI

GEÇMİŞTEN GELECEĞE YILBAŞI

MusaApuhan
Sosyal Medya :
20 Aralık 2014, Cumartesi 12:50
1605 kez okundu

 ‘’Geçmiş geleceğe ışık tutmuyorsa akıl karanlıklara dolaşıyor demektir’’

İnsanoğlu tarihin sahnesinde yer almaya başladığı günden itibaren gerek beslendiği kaynaklar gerekse sonradan edindikleriyle sürekli farklılıklar peşinden koşmuştur. Ancak bu edinimler toplumlarda sürekli farklılıklar arz etmiştir bir toplumda hoş görülen, kutsal kabul edilen bir başka toplumda yasak ve yanlış kabul edilebilmiştir. Bu noktada toplumların beslendiği kaynaklar asıl rolü oynamıştır.

Bizim burada konuşacağımız şey yılbaşı ve dünyadaki yansımaları olduğu için içerdikleri farklılıklar ve toplumlardaki etkilerinin üzerinde duracağız.

İnsanoğlu yaratılış itibarıyla geçmişiyle hesaplaşıp oradan dersler çıkardığı gibi geleceği de sürekli merak etmiş ve oraya yoğunlaşmıştır. Geçmişteki bütün toplumlar geride bıraktıkları zamanın olumlu ve olumsuz taraflarını değerlendirip gelecek zamanlarını ona göre planlamışlardır. Dolayısıyla insanların yaşamlarında geride bıraktıkları bir yıl hep çok önemli olmuştur.

Bu süre içinde kişi aile, çevre ve insanlık için neler yapıldı? Bilgi ve kültür alanında neler kazanıldı? Belirlenmiş zaman dilimi içinde yapılması gereken ibadet, itaat vs. iyilikler gerçekleştirildi mi? Daha da önemlisi geçmişle ilgili samimi bir değerlendirme yapıldı mı? İşte bütün bu soruların cevaplarını aramak gerekir. Çünkü geçmişin muhasebesini yapmadan geleceğin hareket tarzını belirlemek doğru olmaz. Bu nedenle yazımızda günümüzdeki fert ve toplumun zihninde oluşan yılbaşından söz etmek gerekir.

Yaşadığım toplum inandığım din bağlı olduğum kültür bende şu kanaati oluşturuyor. Yılbaşı denilince günümüzde maksadını aşan doğru hiçbir zemine oturtulmayan uygulamalar geliyor aklıma. Elbette bir yıl, insan ve millet hayatında önemli bir zaman dilimidir. Böyle bir mutluluğu yaşamış olmak Allah’ın bize bir lütfudur. Yeni bir yılı idrak etmenin sevinç ve heyecanı da makul ölçüler içinde kabul edilebilir. Fakat aşırılığın da ötesine geçerek, iki yılı birbirine bağlayan ve bizlerin geride bıraktığı bir yıl için tam bir muhasebe dönemiyken bizlerin bu zaman köprüsünde ne yaptığını bilmez adeta cinnet geçirmişçesine her türlü hataya düşmemiz, iğrençlikler yapmamız bunun yanında her türlü lükse kaçmamız anlam verilecek akılıca bir davranış değildir. Yapılan bu kontrolsüz ve bilinçsiz aşırılıkların tamamı Hıristiyanlarca dünyanın gündemine yerleştirilmiştir.

Her yıl 25 Aralık Hz. İsa (a.s.)’ın doğumunun yıl dönümü kabul edilerek bir hafta boyunca çeşitli etkinliklere yer verilmektedir. Katolik ve Ortodoks kiliseleri de bu olayı sahiplenmek suretiyle Hz. İsa (a.s.)’ın doğumunun hatırasına bu süre içinde üç dinî ayin gerçekleştirmektedir Aynı hafta içinde Noel yortusu dolayısı ile çam ağaçları kesilip cadde, balkon ve evler süslendirilip ışıklandırılmaktadır. İlk defa Almanya’da 1605 yılında ortaya konulmuş, daha sonra da bütün Hıristiyanlık âlemine sirayet eden “Noel Baba” efsanesi de yaygın bir biçimde işlenmiştir. Noel Baba aslı ve mesnedi olmayan, ancak sözde iyiliği temsil eden ve bu gecelerde çocuklara oyuncak, şeker vb. hediyeler dağıtan efsanevî bir kişidir. Bu efsaneye yüklenen haksız bir güç, iyiliksever ve hoşgörü ile çocukların hatta yetişkinlerin dikkatleri ve inançları boş bir zemine çekilmektedir. Hıristiyanların kendi içlerinde kutladıkları bu etkinlikler bizleri çok ilgilendirmez bu onları ilgilendirir. Ancak bu bütün dünyaya özelikle İslam âlemine ihraç edilmeye çalışınca ve işleride misyonerler aracılığıyla yapmaya kalkışınca burada Müslümanların kendi dinleri kültürleri ve değerleri üzerinde yapılmak istenen bu tahrifata bir dur demeleri gerekir. Bizi ilgilendiren boyut biziz.

Olayın dini boyutuna çok girmeden sosyolojik olarak konunun başında da belirttiğimiz gibi bir yılı geride bırakıp yeni bir yılın eşiğine gelmiş olmanın sevincini ve mutluluğunu kendi sınırları içinde kutlamanın sakıncası yoktur. Ancak her inanç ve kültür tarihindeki bir olaydan dolayı bir takvim belirlemiş ve o takvim üzerinden yeni yılını kutlamaktadır bizim içinde yılbaşı hicri takvim esas alınarak kutlanır. İslam inancında ve toplumsal kültüründe selamlaşmak hal hatır sormak iyi dilekler temennisinde bulunmak insani bir görevdir. Bu nedenle bir yılı geride bırakıp kar zarar muhasebesi yapıldıktan sonra yeni bir yıla daha ulaşmış olmanın keyfini yaşamak gayet insanidir

Hadiseyi böyle değerlendirdikten sonra toplumda zararları ve sakıncalarından dolayı(örfen kanunen dinen)yasak olan bazı durumların yıl başı kutlamaları bahane edilerek meşrulaştırılamaz.

Hıristiyanlarca içimize sokulan toplumun bazı kesimleri tarafından normal karşılanan yıl başı gecelerinin etkisinde kalınarak hindi tüketimine, çam kesimine, Noel Baba efsanesine, içkiye, uyuşturucuya, lüks ve çılgınca eğlence önceden reklamlar yapılarak davetiye çıkarmak, örf ve adetlerimize inancımıza değer yargılarımıza ters düşmektedir. Bunlar en az yılda bir defa da tekrar edileceğine göre, varın yılbaşının olumlu ve olumsuz yönlerini siz düşünün. Asıl hatalı ve yanlış olanı, diğer zamanlarda hoş karşılanmayan, hatta yasaklı olan bazı davranışları getirip yılbaşı sürecine tahsis ederek meşru saymaktır. Bu olaya tarafsızca yaklaşıldığında bilimsel olarak izahı ya da tartışılması mümkün değildir. Çünkü kaynağında hiçbir ilmî veri ve belge yoktur. O yapıyor, ben de yaparım, o halde birlikte de yapabiliriz gibi anlayışlarla yaygın hale gelen bu tür olumsuzluklar zamanla sosyal problemleri de beraberinde getirir. Artık gelinen bu noktada insanları tenkit etme yerine, bu uygulamanın fert ve toplum için zararlı olduğunu, kişisel ve sosyal bir değer ifade etmediğini, dolayısı ile bu tür davranışların bırakılmasının daha uygun olacağını belirtmemiz gerekir. Ayrıca söz buraya kadar gelmişken insan hayatında yıl, ay, hafta, gün, gece, saat, dakika, hatta saniyenin dahi önemli olduğunu açıklamak zorundayız. Çünkü insanın dünya, ahiret ve hata bütün kazanımları buna bağlıdır ayyaşlıkla sarhoşlukla, fuhuşla kumarla ve diğer ahlaksızlıklarla geçirecek tek bir saniyesi bile yoktur.

Bütün bunları söyledikten sonra tekrar geriye dönüp geride bıraktığımız bir yılın doğru ve yanlışlarını hesapladığımızda iyi bir sınav verdiğimiz söylenemez bunu kişiye indirgemek kaydıyla veya şahsileştirerek söylemek doğru bir tespit olmaz ancak içinde yaşadığımız toplumun düştüğü bu durumdan kurtulması için toplum olarak bizim nasıl bir mücadele verdiğimiz ortada. Oysa bizim insan olarak böyle bir görevimizin de olduğunu bilmek zorundayız.

25 Aralık’la başlayan ve yaklaşık bir hafta süreyle kutlanan Noel ve yılbaşı, başta Avrupa ve Amerika kıtası ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok yöresindeki Hıristiyan topluluklarca kutlanmaktadır. 1 Ocak tarihindeki yılbaşı kutlamalarının Türkiye’de de özellikle son dönemlerde gittikçe artan bir ilgiyle kutlanmaktadır.bu kutlamalara ve noele batıda yüklenen anlam farklı  islam ülkelerinde yüklenen anlam farklı yılbaşının,noelin tarihi süreci çok iyi irdelendiğinde görülecektir ki bu öyle masumane bir kutlama değil şayet kutlana hz isanın doğum günü olsaydı bu kutlamaların kiliselerde yapılması gerekmez miydi peki siz hiçbir yılbaşı kutlamasının kiliselerde yapıldığına tek bir müslüman evladı şahit olmuş mudur.hiç bir papazın bu kutlamaların başını çektiğine şahit olanınız var mı peki o zaman yapılmak istenen gerçekten nedir bence bunu da bütün müslümanlar kendilerine sormalılar.aslında islam aleminde yaptığı tahrifatla üzerinde çokça durulması gereken bir konudur toplumumuzda onarılmaz yaralar açıp bırakmamaktadır bu gidişatın iyiye gitmediği gelecek nesilleri kendi dininden değer yargılarından örf ve ananelerinden kopardığı artık herkesçe açık ve net görülmektedir.burada son olarak bunu da söylemekte yarar görüyorum ey islam alemi sizlerin ömerleri alileri musabları hamzaları hüseyinleri varken sizler neden kendi çocuklarınıza kendi kahramanlarınızı değil de aslı astarı olmayan sanal efsane noelleri kahraman olarak tanıtıyorsunuz öncelikle hepimizin bu hastalıktan kurtulması lazım bizim tarihimiz  herkesçe örnek alınacak doğru değerlerle doludur.

Bu temenni ve izanla yeni bir yıla girerken geçmiş yılın ve yılların muhasebesini yaparak önümüzde kalan sınırlı zaman dilimini daha iyi kullanma bilinci kazanmamızı; 2015 yılının Müslümanlara ve bütün insanlara hayırlar getirmesini; yoksulluğun, açlığın, doğal felâketlerin yaşanmadığı, yeryüzündeki savaşların son bulduğu zulüm altındaki mazlumların hakkının zalimlerden sorulduğu bölgemizde yaşanan çirkin olayların son bulduğu yapılan bütün yanlışların insanlarımız tarafından doğru görüldüğü huzurun ve kardeşliğin hâkim olduğu bir yıl olması dileğiyle hayırlı yıllar diliyorum.

 


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

03.06.2020 KADROSUZ USTA ÖĞRETİCİLERİMİZİN SORUNLARI…

21.05.2020 Herkes 'Ben' Derken 'O' Bingöl' Dedi

12.05.2020 SÜREÇ BİRGÜN NORMALE EVRİLİR YA SONRASI? BAŞLAR TRAVMALARIMIZ

08.03.2020 BİNGÖL AFAD İL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN DEPREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

13.02.2020 BAŞARI VE SPOR

26.01.2020 ELAZIĞ'DA DEPREM VE BİR KÖPEĞİN HİKAYESİ...

25.12.2019 20. YAŞINA GİRERKEN 11. YIL BAŞARI ÖDÜL TÖRENİYLE TAVZ-DER…

02.12.2019 ALTINCI YILIN KUTLU OLSUN, SÜRMANŞET…

29.11.2019 BAŞIMIZ SAĞOLSUN…

27.11.2019 İNSANOĞLU İŞTE…

24.11.2019 KIYMETLİ ÖĞRETMENLERİMİZ

11.11.2019 UZMAN ARABULUCU SİSTEM BOŞANMA EVRELERİ-3

22.10.2019 UZMAN ARABULUCU SİSTEM BOŞANMA EVRELERİ-2

11.10.2019 UZMAN ARABULUCU SİSTEM… BOŞANMA-1

02.10.2019 UZMAN ARABULUCU SİSTEM-2 EVLİLİK…

19.09.2019 UZMAN ARABULUCU SİSTEM-1 EVLİLİK

25.08.2019 TARAFLAR NETLEŞİRKEN…

24.07.2019 DÜNDEN BUGÜNE BİNGÖL’DE HAYAT…

13.07.2019 GENÇLERE İŞ KURMA TAVSİYEM…

18.06.2019 ŞEHADET YOLUNDA MUHAMMED MURSİ

23.05.2019 MEKTEB-İ AKİF

03.04.2019 AK PARTİ BİNGÖL TEŞKİLATI ÖZ ELEŞTİRİ YAPMALI…

18.01.2019 SEVDİRİN, NEFRET ETTİRMEYİN…

28.12.2018 İYİ Kİ VARSIN TAVZ-DER

14.12.2018 HAYDİ BİNGÖLLÜLER! PAYİZ OYUNUNA…

12.12.2018 HALKIN ADAMI ZİYA BUYANKARA HOCAM…

29.11.2018 DÜPE DÜZ SOYGUN…

02.10.2018 HADİ ORADAN

21.09.2018 İZDİVACA GİDEN YOLDA HUZUR MU KRİZ Mİ?

12.09.2018 CENNET MEKANIN OLSUN GÜZEL İNSAN MEHMEDİ HAZAR…

24.08.2018 TAVZ-DER ZİRVEDE…

22.08.2018 İDDİA BÜYÜK…

19.07.2018 DEDİM OLMAZ… ÇÜNKÜ TRT KURDİ’DE ŞEHR’İ BİNGÖL TİYATROSU EKİBİ VAR.

16.07.2018 DÜĞMEYE KİM BASTI?

03.07.2018 İDAM’SA İDAM…

28.06.2018 PARK VE ŞEHİR…

08.06.2018 YAPILANLARLA YETİNECEKMİYİZ?

30.05.2018 SÖZ

28.05.2018 SİNEĞİN KENDİNİ BEĞENMİŞİ…

23.05.2018 KARŞI HAMLE…

22.05.2018 MANİFESTO MAHİR ÜNAL PARTİ PROGRAMI CEVDET YILMAZ

30.04.2018 SENDE OLMALISIN ORHAN BARAKGAZİ…

19.04.2018 DÖNDÜK MÜ BAŞA?

17.04.2018 BİNGÖL HALKINA SORDUK… BEKLENTİLERİNİZ NEDİR?

09.04.2018 HAFTAN KUTLU OLSUN POLİS KARDEŞİM…

02.04.2018 M.HANEFİ GÜLER VE İSTEMEYENLERİ…

26.03.2018 ÇARESİZLİĞİN ADI İNTİHAR OLMAMALI

16.03.2018 AFRİNDEN BİNGÖL’E MEKTUP…

12.03.2018 UYAN EY MÜSLÜMAN !

06.03.2018 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ…..

19.02.2018 ŞUBAT VE ŞEHADET…

31.01.2018 AFRİN

16.01.2018 AK PARTİ İL YÖNETİMİ HAYIRLI OLSUN

12.01.2018 SİYASETİN UZMANINDAN TAVSİYELER

08.01.2018 HALKIMIZIN HAKLI TALEPLERİDİR…

03.01.2018 NASIL BİR İL BAŞKANI?

01.01.2018 İL BAŞKANLIĞI MI, BREZİLYA DİZİSİ Mİ?

28.12.2017 TEŞEKKÜRLER TAVZ-DER…

24.12.2017 TEŞEKKÜRLER ŞEHR-İ BİNGÖL TİYATROSU

07.12.2017 İSRA’MIZ KUDÜS’E MİRACIMIZ KUDÜS’TEN…

25.11.2017 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE VE ULUSLAR ARASI DAYANIŞMA GÜNÜ

19.11.2017 DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ…

17.10.2017 NE OLDU BİZE? NE OLDU MEMLEKETİMİZE?

02.10.2017 SOYSUZUN BİRİ…

29.09.2017 HORMONSUZ VE YERLİ DEDİM; SİZCE KİM?

18.09.2017 ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUM MELİK TURAN ÖĞRETMENİM…

29.08.2017 AFFET BİZİ MAZLUM ARAKAN…

14.08.2017 16. YILINDA AK PARTİ…

10.07.2017 RAHŞAN HANIM (!)

01.07.2017 KUKLA ÇAÇA…

24.06.2017 ANNE

17.06.2017 ŞEHİR ve SPOR

23.04.2017 BAŞARILI BAŞKAN…

23.04.2017 BAŞARILI BAŞKAN

08.04.2017 ANLATIN ÇOCUKLARIMIZI NASIL ÖLDÜRDÜĞÜNÜZÜ, ÇOCUKLARINIZA...

06.03.2017 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

31.01.2017 İSTİSMARA AĞIR CEZALAR GELMELİ!

04.01.2017 MEVZU İNSAN OLUNCA.

07.12.2016 'NEREDEN ÇIKTI BU DERNEK'

01.12.2016 ÜÇÜNCÜ YILIN KUTLU OLSUN, SÜRMANŞET…

20.11.2016 BÜYÜKLERİN İSTİSMARI, KÜÇÜKLERİN MAĞDURİYETİNE DÖNÜŞÜYOR...

18.11.2016 BAŞKANLIK… AMA NİYE?

06.10.2016 BANA DA SICAK BİR YUVA LAZIM...

21.08.2016 Musa Apuhan- Hepimizi Öldürün

12.08.2016 POLİS KARDEŞİM…

30.07.2016 NAZLISI

18.07.2016 NEYİN DARBESİ? KİME DARBE? – Musa APUHAN

03.07.2016 GÜZEL BİR ETKİNLİK; KİTAP OKUMA​

09.06.2016 EY KİMSESİZ ÇOCUK

07.06.2016 RAMAZAN VE BİNGÖL - MUSA APUHAN

08.05.2016 LA(HAVLEL)İK DURUMLAR

29.04.2016 HEP BİRLİKTE EL ELE

01.04.2016 TOPLUMUN GİZLİ YARASI; TACİZ…..

11.01.2016 MİLLİ EĞİTİM BU SESE KULAK VERMELİ

23.11.2015 SAYGI DEĞER ÖĞRETMENLERİMİZ

28.10.2015 BİLMECE SİZCE KİM BU ADAM?

18.10.2015 NE DEĞİŞECEK? KİMLER DEĞİŞTİRECEK?

05.10.2015 SİYASETTEKİ SUSKUNLUK

05.10.2015 SİYASETTEKİ SUSKUNLUK

14.09.2015 ÇİÇEKLER ÖLMESİN SUSUZLUKTAN…

04.09.2015 HALKIN GAZABI

27.08.2015 HAYALLERİM VE UMUTLARIM

07.08.2015 DUYMADIĞIMIZ ÇIĞLIKLAR

31.07.2015 SAVAŞIN ÇİRKİN YÜZÜ

20.07.2015 MEDYA

10.07.2015 DOĞRU TERCİH, SAĞLAM BİR GELECEKTİR

30.06.2015 HUUU KOMŞUU

19.06.2015 BİNGÖL DE RAMAZAN

20.03.2015 ESKİYE RAĞBET OLSAYDI

09.03.2015 8 MART

02.03.2015 HİZMET Mİ ETMEK İSTİYORSUNUZ?

31.03.2015 NASIL BİR MİLLETVEKİLİ

16.01.2015 ŞEHİRDEKİ TİLKİLER

30.12.2014 YETER BU DEFA TEMİZ OLSUN

23.12.2014 ZULÜM BİN YILLIK TASARLANMIŞTI


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor